24. června 2014 7:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Aljašku zasáhlo silné zemětřesení. Varování před tsunami se nenaplnilo

Zemětřesení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemětřesení (ilustrační foto) | foto: Reuters

WASHINGTON Americké úřady zrušily varování před přívalovou vlnou tsunami vydané po silném zemětřesení, které v pondělí zasáhlo řídce osídlené ostrovní oblasti přilehlé k Aljašce. Otřesy o síle 7,9 stupňů Richterovy škály udeřily poblíž souostroví Aleuty, uvedla agentura Reuters. Místo očekávané tsunami se však podle agentury AP v oblasti projevily pouze několik desítek centimetrů vysoké vlny. Žádné škody nejsou hlášeny.

Podle americké geologické služby USGS se epicentrum otřesů nacházelo 20 kilometrů jihovýchodně od ostrova Little Sitkin patřícího k západní části Aleut, která je vzdálena přes 500 kilometrů od aljašské pevniny. Ohnisko zemětřesení leželo 114 kilometrů pod hladinou oceánu; USGS původně udávala sílu živlu na stupni osm.

Stovky lidí opustily své domovy

Varování před lokální tsunami bylo vydáno pro oblast mezi ostrůvky Nikolski a Attu, jejíž obyvatelé se měli vydat dále od pobřeží a do výše položených oblastí. Stovky obyvatel místních ostrovních komunit opustily po varování své domovy a zamířily do bezpečnějších míst.

Podle dostupných informací však ničivá vlna do oblasti nepřišla. Například na ostrově Amchitka se otřesy podle mluvčího aljašského úřadu vnitřní bezpečnosti Jeremyho Zideka projevily vlnou o výšce 18 centimetrů. Podle místních představitelů zůstavali v některých oblastech lidé připraveni na možnou záplavu i poté, co Národní středisko varování před tsunami (NTWC) varování odvolalo.

Lidovky.cz, ČTK