20. prosince 2017 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Všechno nejlepší k narozeninám popravčí, zněl transparent v Moskvě zatčené Aljochinové z Pussy Riot

Marija Aljochinová, vězněná členka Pussy Riot, žádala o zmírnění trestu. Svou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marija Aljochinová, vězněná členka Pussy Riot, žádala o zmírnění trestu. Svou... | foto: Reuters

MOSKVA V Moskvě ve středu před budovou ruské tajné služby (FSB) zadrželi členku punkové kapely Pussy Riot Mariju Aljochinovou. Aktivistka za lidská práva se skupinou několika lidí tam u příležitosti stého výročí založení kontrarozvědky držela transparent s nápisem Všechno nejlepší k narozeninám, popravčí. Podle ruské verze zpravodajského serveru BBC zadržela policie kromě Aljochinové ještě dva fotografy, kteří akci fotili.

O zadržení informovala další aktivistka Olga Borisovová, která v dané chvíli nestála u vchodu do budovy. Podle agentury Interfax následně Aljochinová oznámila, že kvůli činu byl se všemi zatčenými sepsán policejní protokol o účasti na nepovolené akci. O dalším vývoji rozhodne ve čtvrtek soud, aktivistka i fotografové do té doby zůstanou v cele předběžného zadržení.

Aljochinovou společně s dalšími dvěma členkami Pussy Riot v roce 2012 poslal moskevský soud na dva roky za mříže za výtržnosti v moskevské katedrále Krista Spasitele. Pětice členek Pussy Riot tehdy v chrámu křičela text písně Bohorodičko, vyžeň Putina, kritizující prezidenta Vladimira Putina i ruského patriarchu Kirilla, jenž podpořil Putinovu kandidaturu v tehdejších prezidentských volbách.

V roce 2013 byly propuštěny v rámci prezidentských amnestií, do vypršení trestu jim zbývalo čtvrt roku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz