17. září 2012 10:08, aktualizováno  11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slivovice, která otrávila čtyři Slováky, pocházela z Česka

Prázdné regály v Bille rychle nahradil nový alkohol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prázdné regály v Bille rychle nahradil nový alkohol | foto: Vladěna Ptáčková, Lidovky.cz

BRATISLAVA Hygienici potvrdili, že otravu metanolem u čtyř lidí na Slovensku způsobila domácí slivovice dovezená z České republiky. Pacienti jsou mimo ohrožení života.

První případ otravy metanolem zaznamenalo Slovensko poté, co si muž z východního Slovenska objednal v Česku přes internet deset litrů alkoholu. Po konzumaci slivovice na rodinné oslavě v obci Kapušany nedaleko Prešova hospitalizovali o víkendu osm lidí, u poloviny z nich se otrava potvrdila.

Plastové láhve bez etikety
"Šlo o domácí slivovici bez označení, bez etikety v plastových lahvích," řekl novinářům hlavní hygienik Slovenska Ivan Rovný. Koncentrace metanolu v lihovině nebyla podle něj vysoká.

Mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Zuzana Čižmáriková uvedla, že hospitalizovaní se zúčastnili oslavy, na které bylo 17 lidí. V nemocnici s bolestmi hlavy skončilo osm z nich, další dvě osoby hospitalizaci odmítly. Dohromady zdravotníci odebrali vzorky deseti osobám.

Otravy v Polsku

Slovensko však zatím omezení prodeje lihovin v reakci na případ otravy metanolem neplánuje. "V této chvíli není důvod k omezení prodeje alkoholu," řekla slovenská ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská. Hygienici ani potravinoví inspektoři dosud v obchodní síti na Slovensku, ale ani v barech a restauracích nekvalitní alkohol nenašli. Z tohoto důvodu podle víkendového sdělení ministerstva zemědělství nebude Slovensko následovat Polsko, které zakázalo obchod s více než 20procentním alkoholem z Česka.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!