Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Istanbulu zemřelo 11 lidí na otravu závadným alkoholem

  22:50
V Istanbulu v úterý zemřelo 11 lidí na otravu závadným alkoholem, který zřejmě obsahoval metanol. Dalších 27 lidí je v nemocnici. Otravy pančovaným alkoholem jsou v Turecku poměrně běžné. Poté, co úřady zvýšily daně na alkoholické nápoje, prudce vzrostla jejich soukromá výroba.

V Turecku se nejčastěji falšuje nápoj raki (na snímku), národní likér s příchutí anýzu, jehož cena v obchodech stoupla na 1300 tureckých lir (898,8 korun) za litr. Minimální měsíční mzda v Turecku přitom činí 17 000 tureckých lir (11 755 korun). | foto: Profimedia.cz

Po konzumaci kontaminovaného alkoholu bylo do různých nemocnic po městě přijato 38 lidí, včetně 26 cizinců, napsala agentura Anadolu. Jedenáct z ošetřovaných pacientů za uplynulých 24 hodin zemřelo.

Předpokládá se, že příčinou úmrtí je otrava alkoholem obsahujícím metanol, píše AFP. Metanol je toxická látka, který se průmyslově používá jako rozpouštědlo, pesticid a alternativní zdroj paliva.

Metanol bývá přidáván do alkoholu pro zvýšení jeho účinku nebo snížení ceny. Jeho pozření však může způsobit oslepnutí, poškození jater, ale také smrt.

Minulý rok se v Istanbulu po vypití kontaminovaného alkoholu otrávilo 110 lidí, z nichž 48 zemřelo, uvedla správa Istanbulu na sociální síti X.

V Turecku se nejčastěji falšuje nápoj raki, národní likér s příchutí anýzu, jehož cena v obchodech stoupla na 1300 tureckých lir (898,8 korun) za litr. Minimální měsíční mzda v Turecku přitom činí 17 000 tureckých lir (11 755 korun).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který čelí obviňování ze snahy islamizovat oficiálně sekulární stát, často kritizuje konzumaci alkoholu a tabáku.

Autoři: ,