Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Alkohol při slavnostní večeři. Kim Čong-un vtipkoval o své váze i přezdívce

bezpečnostního poradce Čchong Ui-jonga  a Kim  Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy bezpečnostního poradce Čchong Ui-jonga a Kim Čong-un. | foto: Reuters

SOUL/PCHJONGJANG Jihokorejská delegace na začátku března navštívila KLDR. Během návštěvy se obě strany snažily o vylepšení vztahů mezí Soulem a Pchjongjangem. Při závěrečné večeři byla podle Reuters většina jihokorejských úředníků zaskočena vtipy Kim Čong-una. Dělal si legraci ze své váhy, výšky a také z přezdívky „rakeťák“, kterou má díky Trumpovi.

Vůdce Kim Čong-un si je vědom své nepopulární pověsti a podle agentury Reuters se nad to snažil při slavnostní večeři povznést. V prosinci americký prezident Donald Trump například označil Kim Čong-una za „rakeťáka“.

Kim Čong-un si pak na večeři z této přezdívky dělal legraci. Také odkazoval na Trumpovy twitterové příspěvky, ve kterých americký prezident v listopadu řešil jeho váhu a výšku, řekli jihokorejští úředníci, kteří se slavnostní večeře účastnili.

Během večeře se podávaly na požádání jihokorejské delegace severokorejské speciality, což je hlavně onban – slepičí polévka s rýží, studené nudle nebo rýžové pirohy. Při večeři podle Reuters nechyběl ani alkohol. Pilo se hlavně víno, různé druhy likérů a gin.

Desetičlenná delegace Soulu pod vedením Munova bezpečnostního poradce Čchong...
Severokorejská olympijská delegace a vůdce Kim Čong-un (uprostřed).

Pokud budou USA spolupracovat, není důvod se bát, řekl prý Kim Čong-un

Jihokorejský tisk citoval úředníky, kteří chtěli zůstat v anonymitě, že atmosféra při večeři byla příjemná a uvolněná. Během jídla se podle nich severokorejský vůdce zmínil, že přestane vyhrožovat odpálením jaderných zbraní, pokud s ním budou Spojené státy ochotné jednat.

Na večeři podle účastníků také padly vtipy mířené na jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. „Už se nebude muset probouzet brzy ráno, jen aby vymýšlel, co nám provede, nemusí se už bát,“ řekl podle úředníků Kim. „Pokud s námi budou USA jednat, není důvod jaderné zbraně použít,“ zopakoval při večeři Kim Čong-un.

Mluvčí jihokorejského prezidenta se od těchto tvrzení distancoval a upozornil, aby média tyto zprávy dále nešíříla.

Podle CNN by se jihokorejští úřednící měli s představiteli KLDR znovu setkat v dubnu a následující měsíc by měl mít Kim Čong-un schůzku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...