Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuse

Z Amazonie zmizel deštný prales velký jako třetina Evropské unie, říká nová studie

V Amazonii za posledních bezmála čtyřicet let ubylo deset procent původní vegetace, to je zhruba třetina rozlohy Evropské unie. Z většiny jsou to deštné pralesy. V čele odlesňování stojí Brazílie, která si vykácela pětinu deštného lesa na svém území. Amazonský les proto částečně ztrácí funkci pohlcovače uhlíku a stává se jeho zdrojem.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

RT

V clanku schazi odpoved, proc dochazi k odlesnovani.

Zkusim odpovedet?:

Premnozeni jihoamericane, tezba biomasy pro spalovani jako OZE, protor pro biopaliva a biopotraviny, snobismus pri pouzivani exotickych drevin.

0 0
možnosti
AJ

A20l31o19i53s 42J80a11r86o32š

3. 12. 2022 11:52

Tak nevím, ale asi by to chtělo lépe vysvětlit to vědecké stanovisko, že velká Amazonie je zdrojem kyslíku a menší Amazonie se naopak "stává jeho zdrojem", to jako že 100 stromu produkuje kyslík a 50 stromu už produkuje CO2. Vždyť ten proces fotosyntézy je z dlohodobého hlediska vyrovnaný , při tvorbě biomasy se váže CO2 a uvolňuje O2 a při rozkladu biomasy (hoření, hniloba..) což je z dlouhodobého hlediska neodvratný krok , to jde naopak. Při zachování stejného objemu pralesa je množství vázaného CO2 (rust) a uvolňovaného CO2 (rozklad biomysy) vyrovnaný. Myslím, že se nedá předpkládat, že všechno vytěžené dřevo se okamžitě spálí, čím by se skokově zvyšovala produkce CO2, dřevo se těží i pro jiné účely, kde ten proces rozkladu je dlouhodobý? Babo, raď.

0 0
možnosti