Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Amerika na posledním místě? Trumpův nový hotel má vybavení z Mexika i Číny

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Povlečení z Itálie, televize z Mexika, nebo župany a koupací čepice z Číny. Ačkoliv prezident Donald Trump prosazuje politiku „America first - Amerika na prvním místě“, pro jeho podnikání to zřejmě neplatí. Reportér Daily Mirror navštívil hotel s Trumpovým jménem ve Washingtonu. Americký původ měly v pokoji jen chipsy a dortík.

Nový hotel se nachází přes ulici od Bílého domu. „Při vstupu do hotelu se na televizní obrazovce objevila část inauguračního proslovu, ‚Každé rozhodnutí v oblastech obchodu, daní, imigrace i zahraničních věcí, bude uděláno tak, aby prospívalo americkým pracovníkům a rodinám,‘“ píše deník Daily Mirror.

Reportér Daily Mirror navštívil hotel Donalda Trumpa.

Reportér Daily Mirror navštívil hotel Donalda Trumpa.

Navzdory Trumpovu slibu „Nakupovat americké výrobky a zaměstnávat Američany“, se v jeho hotelu ve Washingtonu objevuje daleko více zahraničních předmětů, než amerických. Prezident sice vyhrožuje uvalením až dvacetiprontní daně na zboží z Mexika, sám ale všech svých 263 pokojů vybavil televizemi Samsung vyrobenými v mexické Tijuaně měsíce poté, co Trump zaútočil na americké firmy za to, že nechají vyrábět zboží v Mexiku.

Televize vyrobená v Mexiku. Trump hotel ve Washingtonu navštívil reportér Daily...

„Trump během své kampaně řekl o Mexičanech, že jsou to vrazi a násilníci, ale nějak zapomněl zmínit, že byl tak unesen jejich schopností vyrábět televize,“ řekl novinářům jeden z hostů.

Pokoje jsou také vybaveny celou řadou předmětů vyrobených v zemi, kterou Trump obvinil z „masivní krádeže intelektuálního majetku“, v Číně.

Čtyři lampy, dva župany, řada koupelových přípravků i koupací čepice pochází z Číny. Další průzkum novinářů ukázal na okázalé italské povlečení, drahou kanadskou kosmetiku, německé porcelánové hrnečky značky Villeroy&Boch, dva telefony původem z Malajsie, nebo třeba i švýcarskou ledničku.

Novináři Daily Mirror také nalezli i mosazné odpadkové koše z Velké Británie, společně s podnosy, kovovými kbelíky na led, nebo obaly na krabici s kapesníky, pocházející ze stejné země.

Korán i s kompasem až na pokoj

Pokrytectví podle reportéra pokračovalo i po otevření komody vedle postele. Ačkoliv prezident Trump prosazuje protiimigrační politiku namířenou i vůči muslimům, v jeho novém hotelu leží vedle postele seznam knih k zapůjčení, mezi nimiž je i Korán, ale také Talmud.

Postel s italským povlečením, nebo lampy vyrobené v Číně. Hotel Donalda Trumpa...

Po zavolání na recepci si mohou hosté muslimského vyznání objednat na pokoj svatou knihu islámu v arabštině i angličtině společně s koberečkem na modlení a kompasem ukazujícím na Mekku.

I přes Trumpovu politiku „Amerika na prvním místě“ byla v hotelovém pokoji k nalezení pouze dvě položky americké provenience. Chipsy a čokoládové pochutiny ve formě zlatých cihel.

Podle novináře, který hotel navštívil, ani zaměstnanci nejsou Američané a dokonce samotný ředitel hotelu je původem Francouz. Trump byl v minulosti již několikrát kritizován, nejen kvůli budově, ale také kvůli tomu, že zaměstnával své pracovníky načerno.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

VYZKOUŠEJTE S NÁMI: Prémiová kojenecká mléka a kaše Kendamil
VYZKOUŠEJTE S NÁMI: Prémiová kojenecká mléka a kaše Kendamil

Staňte se jednou z dvaceti testerek kojenecké výživy Kendamil. Ta se vyrábí z kvalitního plnotučného mléka a oblíbila si ji dokonce i britská královská rodina.