29. ledna 2010 7:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američan čelí obvinění ze zneužívání dětí ve škole, kterou založil na Haiti

Pracovníci OSN rozdávají hladovým dětem jídlo ve slumu Cite Soleil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci OSN rozdávají hladovým dětem jídlo ve slumu Cite Soleil. | foto: ČTK

NEW HAVEN (USA) Devětatřicetiletý Američan byl obviněn ze sexuálního zneužívání 18 žáků školy, kterou založil na Haiti. Původně byl obviněn ze zneužití devíti chlapců. Federální prokuratura nyní tvrdí, že obětí bylo zřejmě mnohem více.

Prokuratura obvinila Douglase Perlitze z toho, že na Haiti pravidelně cestoval s úmyslem sexuálního styku s nezletilými. Žáky jím založené školy ve městě Cap-Haitien prý lákal k sexuálním praktikám tím, že jim sliboval jídlo, bydlení, hotovost a různé dary. Jiné vydíral a hrozil jim tresty.

Perlitz, jenž pochází z amerického státu Colorado, svou vinu popírá. Zatčen byl loni v září a od té doby je ve vazbě. Žalobci ho popisují jako sexuálního devianta, který pod zástěrkou charitativní činnosti léta zneužíval malé děti.

Školy na Haiti se začnou od pondělí znovu otevírat

Školy v oblastech Haiti, které nebyly poničeny zemětřesením, budou od pondělí znovu otevřeny. Zástupci haitského ministerstva školství a členové humanitárních organizací v současnosti vyčleňují školy, které ničivé otřesy ušetřily a kde lze obnovit výuku. Úřady odhadují, že živel poničil nebo zbořil 5000 až 8000 škol.

Vzdělávací systém na Haiti ovšem už před zemětřesením značně zaostával. Jen kolem 53 procent z devítimilionové populace tohoto karibského ostrova dovede číst a psát.

Haitské úřady doufají, že jim likvidace škod po katastrofě umožní vylepšit dosavadní školský systém a zavést jednotné osnovy pro soukromé i veřejné vzdělávací instituce.

ČTK, Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…