2. července 2018 18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američan plánoval teroristický útok na Den nezávislosti, chtěl odpálit bombu

Americká vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká vlajka. | foto: Shutterstock

New York Bezpečnostní jednotky v Clevelandu na severovýchodě USA zadržely amerického občana, který plánoval během oslav Dne nezávislosti 4. července provést teroristický bombový útok. V pondělí o tom informoval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), napsala agentura Reuters.

Dopadeným je 48letý rodilý Američan Demetrius Pitts, který se ve vlasti radikalizoval a slíbil věrnost teroristickému hnutí Al-Káida. Zadržen byl v neděli poté, co na schůzce s agentem FBI pracujícím v utajení řekl, že chce umístit bombu v Clevelandu na místě oslav nezávislosti a že plánuje další údery v Clevelandu a také ve Filadelfii.

„Budu v centru, protože tu věc chci vidět bouchnout, někde tam budu,“ cituje FBI Pittse v dokumentech pro soud. Pitts také agentovi řekl, že by chtěl dát dětem vojáků auta na dálková ovládání naložená trhavinami, takže děti poté nevědomky výbušniny odpálí.

Pitts byl prozatím obviněn z materiální podpory zahraniční teroristické organizace, za což mu hrozí až 20 let ve vězení.

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?