Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
2. října 2012 11:45, aktualizováno  16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američan v zajetí nažehlených rebelů. Zinscenoval Asad video?

Na internetu se objevilo video s americkým novinářem Ticem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na internetu se objevilo video s americkým novinářem Ticem | foto: Printscreen/ouTube

DAMAŠEK V polovině srpna zmizel v Sýrii americký novinář. Na internetu se nyní objevilo video, na kterém reportér s páskou přes oči odříkává muslimskou modlitbu. Záběry však obsahují řadu nesrovnalostí. Po Ticovi pátrá i česká ambasáda, která v Damašku zastupuje americké zájmy.

Američana Austina Tice od jeho zmizení nikdo neviděl. Spekulovalo se o tom, že reportéra deníku The Washington Post drží Asadovy jednotky.

Afghánská tunika
Komentář k videu zveřejněném na YouTube ale tvrdí, že Tice naopak drží syrští rebelové. Deník Washington Post si však všiml nesrovnalostí nahrávky. Ozbrojenci jsou například oblečeni v afghánském tradičním obleku salvar-kamíz, který je čistý a nažehlený. Podle expertů se syrští povstalci s podobnou vizáží v minulosti nikde neobjevili, a ani styl videa se nepodobá předešlým záběrům islamistických extrémistů operujících v Sýrii. Podle serveru CNN je nezvyklé také umístění na server YouTube. Mluví se tak spíš o tom, že video mají na svědomí síly věrné režimu Bašára Asada.

Česká ambasáda, která v Damašku zastupuje zájmy Spojených států odmítla případ komentovat. "K pohřešovanému Ticemu nebudeme poskytovat žádné informace," uvedl český zastupitelský úřad serveru Lidovky.cz.

Čtěte také:

Spojené státy se staly po Slovensku druhou zemí, která využívá české přítomnosti v Damašku. Washington své diplomaty z hlavního města Sýrie stáhl už v únoru. Zájmy USA pak zajišťovalo Polsko, které však z bezpečnostních důvodů svoji ambasádu uzavřelo v červenci.

Lidovky.cz, jvJana Vrubelová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...