Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američan zemřel po požití ‚léku proti koronaviru‘. Látka se běžně používá na čištění akvárií

Výzkum v laboratoři v americkém státě Connecticut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výzkum v laboratoři v americkém státě Connecticut | foto: Reuters

Washington Američan ve státu Arizona zemřel a jeho manželka bojuje o život poté, co si vzali látku používanou jako lék proti malárii, o které si mysleli, že je ochrání před nemocí COVID-19 způsobovanou koronavirem, uvedla britská stanice BBC na svém webu. Připomněla, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dosud neschválil žádný lék či léčiva proti koronaviru.

Manželský pár šedesátníků v Arizoně požil chloroquine (v Česku se používá spíše název chlorochin), který na jedné tiskové konferenci chválil prezident Donald Trump jako možný lék proti koronaviru. Běžně se tato látka také používá jako přísada při čištění akvárií. Krátce po požití pár onemocněl, dodala BBC s odvoláním na arizonské zdravotníky.

Žena řekla stanici NBC News, že viděla v televizi tiskovou konferenci, během které Trump diskutoval o možných výhodách tohoto preparátu při léčbě COVID-19. „Báli jsme se, že onemocníme,“ řekla.

Pár dříve používal chlorochin při údržbě akvária a dosud mu zůstal v domě. Tato přísada se ale liší od léku proti malárii. Smíchali malé množství látky s tekutinou a vypili ji. Během 20 minut se oběma udělalo špatně. „Zvracela jsem. Manžel začal mít problém s dýcháním,“ vylíčila žena.

Lékařům se muže již nepodařilo zachránit, žena zůstává na jednotce intenzivní péče. Odborníci z místní nemocnice uvedli, že chápou, že za panující nejistoty okolo nákazy se lidé snaží najít nové cesty k prevenci či léčbě nákazy, ale samoléčení není způsob, jak tohoto cíle dosáhnout.

Pandemie způsobená koronavirem si ve Spojených státech dosud vyžádala více než 590 obětí a přes 46 000 lidí se nakazilo.

Nejméně tři případy přiotrávení se chlorochinem minulý týden zaznamenala Nigérie.

Chloroquine byl schválen FDA pro léčbu malárie a dalších onemocnění, ale není schválen pro použití proti koronaviru, připomněla BBC.

V Česku již na konci února Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varoval před neuváženým užíváním léků s chlorochinem při obavách z nákazy koronavirem.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...