3. srpna 2017 9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané budou smět do KLDR jen na zvláštní povolení. USA reagují na smrt studenta

Americký student Otto Warmbier (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký student Otto Warmbier (ilustrační foto) | foto: ČTK

WASHINGTON Spojené státy od září zakážou držitelům amerických pasů cesty do Severní Koreje, kterou americké vedení tvrdě kritizuje za poslední sérii raketových testů. Od 1. září budou Američané potřebovat pas se zvláštním povolením, které se bude vydávat jen v omezeném počtu případů. Podle agentury Reuters o tom ve středu informovalo americké ministerstvo zahraničí.

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson toto opatření avizoval již předminulý týden s tím, že jej k němu vede rostoucí hrozba zadržení Američanů v KLDR a jejich dlouhodobého věznění.

Američané, kteří se nyní nacházejí v KLDR, musí podle prohlášení ministerstva opustit východoasijskou zemi do konce srpna. Vrátit se tam budou moci pouze v případě, že jim bude uděleno zmíněné povolení.

Jak dlouho bude opatření v platnosti, není jasné.

Střela byla vystřelena jen několik hodin poté, co o problémech s KLDR...
Warmbier je v poutech eskortován k procesu u Nejvyššího soudu.

Zákony Spojených států dávají ministrovi zahraničí pravomoc zakázat držitelům amerických pasů používat tyto doklady k cestám do zemí, se kterými jsou USA ve válce, ve kterých zuří násilnosti nebo ve kterých hrozí amerických občanům bezprostřední újma na zdraví či bezpečnosti. Tento postup americká diplomacie volí výjimečně a od roku 1967 se k němu podle AP uchýlila v případě Alžírska, Iráku, Libanonu, Libye, Súdánu, Kuby a Severního Vietnamu.

Spojené státy opatřením zřejmě chtějí reagovat na smrt amerického studenta Otto Warmbiera, který v červnu zemřel krátce po propuštění ze severokorejského vězení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz