Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Američané otestovali superrychlý letoun, výsledky zatím tají

Svět

  12:36
LOS ANGELES - Americká armáda v úterý nad Tichým oceánem otestovala bezpilotní superrychlý letoun X-51A Waverider, který je zkonstruován tak, aby se pohyboval šestkrát rychleji než zvuk.

Superrychlý experimentální bezpilotní letoun X-51A Waverider (grafika) foto: Reuters

Experimentální stroj, jenž má být přechodem mezi letadly a raketami, se z křídla bombardéru B-52, který jej nesl na cestě z Edwardsovy letecké základny v Kalifornii , spustil mezi 10:00 a 11:00 tamního času (19:00 a 20:00 SELČ), uvedl John Haire z americké armády. Letoun začal svou samostatnou cestu nedaleko kalifornského pobřeží, severozápadně od Los Angeles, a pak směřoval na sever nad Tichým oceánem v koridoru určeném pro testovací lety.

Bližší podrobnosti o testu Haire neuvedl. Jeho výsledky prý mají být zveřejněny dnes. Podle dřívějších informací měl let začínající ve výšce 21 kilometrů trvat několik minut, po nichž se měl letoun zřítit do vody.

Američané považují výzkum takzvaných hypersonických letounů za klíčový pro vývoj nových střel či vojenských, ale i civilních letadel. Nové technologie například mohou zkrátit dobu nutnou pro zasažení cíle. Když se třeba v roce 1998 pokusily Spojené státy zlikvidovat šéfa sítě Al-Káida Usámu bin Ládina střelou s plochou dráhou letu odpálenou z lodě v Arabském moři, trvalo 80 minut, než doletěla do Afghánistánu. Hypersonická střela by stejnou vzdálenost zvládla za 12 minut.

Superrychlý experimentální bezpilotní letoun X-51A Waverider - poslední úpravy před testem
Superrychlý experimentální bezpilotní letoun X-51A Waverider (grafika)

O hypersonických letech se mluví v případě, že rychlost letadla dosáhne alespoň pětinásobku rychlosti zvuku, tedy Machova čísla pět. Letoun X-51A Waverider při pokusu v květnu 2010 dosáhl šestinásobku rychlosti zvuku, tedy zhruba 7000 kilometrů za hodinu. Letěl jí větší část celkem dvousetsekundového letu.

Autoři: ,

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč