Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Litr benzínu už za 18 korun. Obamova popularita klesá

Svět

  12:38
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama má před podzimními volbami do Bílého domu dalšího protivníka. Vedle Republikánů je jím i rostoucí cena pohonných hmot u čerpacích stanic.

Barack Obama foto: ČTK

Prezident Obama ztratil svůj dosavadní náskok před republikánskými prezidentskými kandidáty a méně Američanů je spokojeno s jeho působením v Bílém domě. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu listu The Washington Post a televize ABC, podle něhož je to z velké části důsledek rostoucích cen pohonných hmot.

Američané jsou národem automobilistů, jsou tudíž značně citliví na jakékoliv výkyvy cen benzínu a nafty. A od nástupu Baracka Obamy do čela USA se ceny benzínu zvýšily z 1,83 dolaru na 3,79 dolaru za galon, což při přepočtu současných kurzem znamená růst z 9 korun na 18,6 koruny za litr.

ČTĚTE TAKÉ

Počet Američanů nespokojených s tím, jak Obama řídí ekonomické záležitosti, stoupl na 59 procent. Hlavním viníkem jsou rostoucí ceny benzinu a dalších pohonných hmot, píše The Washington Post. Podle průzkumu jsou dvě třetiny dotázaných nespokojeny s tím, jak Obama problém řeší a jen 26 procent je opačného názoru.

To vše se promítá do celkového hodnocení Obamova působení v Bílém domě, které oceňuje 46 procent dotázaných, zatímco 50 procent je nespokojeno. Začátkem února byl ve stejném průzkumu poměr přesně opačný.

Tento posun se promítl i do hodnocení možných protikandidátů Baracka Obamy z republikánského tábora, Mitta Romneyho a Ricka Santoruma, tedy zatím nejúspěšnějších účastníků republikánských prezidentských primárek. Mezi registrovanými voliči nyní dává v přímém souboji Obamovi přednost 47 procent respondentů a Romneymu 49 procent. V potenciálním střetu Obamy a Santoruma, by prezidenta volilo 49 procent a bývalého pensylvánského senátora 46 procent. V minulém průzkumu měl Obama před oběma republikány značný náskok.

Autoři: ,