Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zlobíme se a máme strach z budoucnosti, vzkazují Američané vládě

Nancy Pelosi, předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nancy Pelosi, předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů. | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Uzavření státních úřadů, k němuž se americká vláda musela uchýlit poté, co nebyla schopna schválit rozpočet na příští fiskální rok, komplikuje život milionům Američanů. Čtenáři amerického serveru CNN odpovídali formou videoblogu na otázku, co by své vládě vzkázali.

Možnosti nahrát na webové stránky CNN svůj vzkaz vládě využily desítky lidí. Někteří z nich zůstali věcní a klidní, jiní se nebáli ostřejších slov. Jedno však mají společné všichni: rozhořčení a velké zklamání. Mnozí se také bojí, že na sobě či svých rodinách brzy citelně pocítí nedostatek peněz. Co vzkázal vládě mladý manželský pár, válečný veterán či zaměstnankyně ministerstva (a zároveň svobodná matka tří dětí)? Vybrali jsme pět zajímavých reakcí (všechny videoblogy naleznete na webu CNN).

AMERIKA V ÚZKÝCH

Jaké jsou praktické dopady toho, že se Kongresu nepodařilo včas schválit rozpočet?

  • Na 800 000 státních zaměstnanců je dočasně propuštěna a přijde o plat. Např. na ministerstvu obrany je to případ celé poloviny zaměstnanců; druhá půlka musí dál chodit do práce, ale bez platu, který dostane až zpětně.
  • 9 milionů těhotných žen, matek a malých dětí může přijít o klinickou péči a přídavky na jídlo.
  • Budou-li dveře úřadů zavřeny více než 10 dní, přes 2 milionům armádních příslušníků se zpozdí plat.
  • Více než 400 národních parků, muzeí a zoologických zahrad je uzavřeno.
  • Přibližně 6 milionů malých firem se dotkne zmrazení programu státních půjček.
  • Statisícům válečných veteránů hrozí, že přijdou o finanční dávky a kompenzace.
  • Dočasné propuštění sociálních pracovníků způsobí vážné komplikace seniorům, o něž pracovníci pečují.
  • Zůstanou-li úřady uzavřené stejně dlouho jako před 17 lety (tedy 28 dní), daňové poplatníky to bude stát přibližně 2 miliardy dolarů.

(Zdroj: www.usatoday.com)

"Vláda je sobecká"

"Jsme mladý pár se svěmi malými dětmi, žijeme ve Washingtonu, D.C. Muž pracuje na ministerstvu obrany, já nedávno nastoupila do malé firmy. Je mi 28 let a donedávna jsem kvůli zdravotním problémům neměla nárok na zdravotní pojištění. Kvůli tomu teď za lékařskou péči dlužím tisíce dolarů. Obamacare (reformu zdravotnictví, pozn. red.) jsem vnímala jako šanci, jak lépe zabezpečit svou rodinu. Místo toho, aby reformě dala šanci, se o ni naše vláda neustále jen handrkuje. Muž teď přijde o plat. Jak mohou být politici tak sobečtí?! Zvolili jsme je v naději, že se o nás postarají. Místo toho je zajímá jen jejich vlastní agenda. Demokrati nebo republikáni, je to jedno.Zklamaly mě obě strany." (giannad1985)

"Měli byste se stydět"

"Milí kongresmani, 800 000 lidí spoléhá na to, že budete dělat svoji práci, a to nepočítám děti, které jsou na nich závislé, ani všec hny ty další lidi, kterých se vzniklá situace týká. Vaší prací je schválit rozpočet. Myslím, že je nesmírně nezodpovědné a nefér, řeknete-li Američanům, že budete dělat svou práci jen za splnění určitých podmínek. Jste placení, abyste pracovali, nicméně už tři roky svou práci neděláte a přesto dostáváte plat. Dělejte svou práci pořádně a pro americký národ, nikoli pro svou politickou stranu! Jestli se vám plán reformy zdravotnictví nelíbí, navrhněte lepší. Když to shrnu, měli byste se stydět. Ubližujete lidem, jejichž zastupováním se honosíte." (Severdragon)

"Zavinili jste krizi, vyřešte ji!"

"Já a má rodina vlastníme penzion u vstupu do Národního parku Sequoia ve státě Kalifornie. Veškerou naši klientelu tvoří návštěvníci parku a jeho uzavřením přijdeme o desítky tisíc dolarů. Musíme dočasně propustit větší část našich zaměstnanců. Dopad na naše podnikání bude drtivý, a je to o to horší, že tomu šlo předejít a že za to mohou ti, které jsme si sami zvolili. A zatímco mí hosté mohou pobyt u nás stornovat (což už se hromadně děje), já všechny své účty zkrátka platit musím. Na rozdíl od vlády mi totiž do kapsy neplynou příjmy z daní. Je načase, aby politici nechali stranou svou předpojatost a začali spolupracovat, aby vyřešili krizi, kterou sami zavinili. " (drv1)

"Zrazen vlastní vládou"

"Třicet let jsem sloužil v americké armádě. Třicet let jsem dělal to, co po mně má země žádala. Včetně toho, že jsem i více než na rok opouštěl svou rodinu, přicházel o svátky, riskoval život - to všechno proto, že jsem pevně věřil, že konám správně. Teď mě má země nechala na holičkách. Věřím, že kdyby ji dnes viděli naši předkové, prosili by Brity, aby se vrátili. Slibuji Kongresu (který se do dějin zapíše jako ten nejhorší ze všech), že až půjdu příště k volbám, svůj hlas dám pouze těm, kteří budou kandidovat poprvé. A nezajímá mě, jestli to bude republikán, demokrat nebo nezávislý." (stormseer)

"Mám tři děti. Co budou jíst?"

"Pracuji na Ministerstvu obrany a 1. října jsem přišla do práce jako jindy. Řekli, že mám dál pracovat, plat prý dostanu zpětně. Mám už těch nesmyslů až po krk. Ministerstvo už nám v březnu snížilo platy o 20 procent, a teď ještě tohle. Jsem vděčná, že vůbec mám práci, ale taky mám tři děti a jsem matka samoživitelka. A v podobné situaci nejsem ani zdaleka sama. Nikdo z nás teď neví, co si počne, a to, že se nám vláda omlouvá, zkrátka a dobře nestačí. Snažím se být dobrou matkou a vydělávat peníze, ale zdá se, že pracuju tak těžce jen na cizí. Chtěla jsem koupit auto, vzít své děti na hezkou dovolenou, a teď to vypadá, že budu muset řešit to, abychom jim vůbec mohla dát najíst. Jestli nám chce vláda skutečně pomoct, ať přejde od slov k činům." (shananavel)

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!