Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
20. června 2017 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané poslali v Sýrii k zemi další vládní stroj, ozbrojený dron z Íránu

Bojový letoun F-15. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojový letoun F-15. | foto: Shutterstock

AL-TANF/PRAHA Americká stíhačka sestřelila v Sýrii další stroj, který patří tamním vládním silám. Poblíž základny al-Tanf, na níž sídlí koaliční letectvo, se pohyboval ozbrojený prorežimní dron íránské výroby, který ohrožoval jednotky mezinárodní koalice. Je to tak druhý incident končící sestřelením Asadova stroje v několika dnech.

V Íránu vyrobený dron Shahed 129 Američané sestřelili těsně mimo 55 kilometrů široké nekonfliktní zóny. Vyplývá to ze zprávy, kterou vydalo velitelství koalice. Podle ní byl dron ozbrojen a byl na dostřel od amerických sil. Zasáhl proto letoun F-15E Strike Eagle.

„Koalice dala všem zapojený stranám jasně najevo vytvořením nekonfliktní zóny s Ruskem, že nebude tolerovat nepřátelské úmysly a akce prorežimních sil vůči ní a jejím spojencům, s nimiž legitimně provádí protiteroristické operace,“ stojí ve zveřejněném prohlášení.

Podle armádního představitele, jehož cituje americká stanice CNN, Američané stroj „vyhodnotili jako hrozbu“. Z informací velitelství vyplývá, že stejný typ byl sestřelen na podobném místě dříve tento měsíc. Tehdy shodil munici na společnou hlídku koaličních a lokálních sil.

Naštěstí se minula účinkem a neexplodovala, ale mohla ohrozit americké jednotky. Na silně opevněné základně v al-Tanfu u hranic s Irákem a Jordánskem po dlouhé měsíce Američané spolu s Brity trénují syrské rebely a radí jim v boji proti Islámskému státu.

Voják Syrských demokratických sil (SDF) s dronem.
Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) před Rakkou.

Incidenty značí eskalaci napětí právě v souvislosti s nekonfliktní zónou kolem al-Tanfu, ale i jinde. Naposledy šel v neděli k zemi syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22, který shazoval u přehrady Tabka před baštou IS Rakkou bomby na Syrské demokratické síly (SDF) podporované Spojenými státy.

Právě v okolí al-Tanfu už v polovině května americké letouny poprvé bombardovaly vládní konvoj, protože podle USA ohrozil základnu koaličních jednotek. Vládní jednotky postupující směrem k al-Tanfu nereagovaly na výstrahy, proto letouny zasáhly. „Nezvyšujeme své zapojení do syrské občanské války. Ale chceme bránit své muže,“ ujišťoval však v květnu americký ministr obrany Jim Mattis.

fasJakub Fajnor
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

M.Halasek Well done, boys!! 5:54 21.6.2017
K. Čtvrtý S cim kdo zachazi .... dockaji se. 4:59 21.6.2017
J. Denemark Ale jděte.)) 5:41 21.6.2017
V. Hamáček Bu bu bu .... Váňo :-) 6:50 21.6.2017