Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané přiznali, že mezi oběťmi podzimního útoku v Kunduzu bylo 33 civilistů

Afghánští policisté na hlídce v městě Kundúz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánští policisté na hlídce v městě Kundúz | foto: Reuters

KÁBUL Americká armáda potvrdila, že při listopadovém americkém leteckém útoku v afghánské provincii Kunduz zahynulo 33 afghánských civilistů. Nálet byl namířen proti bojovníkům Talibanu, kteří z domů civilistů ostřelovali americké a afghánské vojáky.

Vzhledem k tomu, že američtí vojáci jednali v sebeobraně, nebude za smrt afghánských civilistů nikdo potrestán. Vyplývá to ze závěrů vyšetřování americké armády, jež byly ve čtvrtek zveřejněny.

„Americká armáda v Afghánistánu dokončila vyšetřování, které se zabývalo obviněním, že společná vojenská operace amerických a afghánských vojáků ve vesnici Boz v provincii Kunduz v noci na 3. listopadu si vyžádala civilní oběti. Vyšetřování dospělo bohužel k závěru, že bylo zabito 33 civilistů a dalších 27 utrpělo zranění. Afghánští a američtí vojáci střelbou reagovali v sebeobraně na palbu ze strany Talibanu, který využíval civilní domy jako palebné pozice,“ píše se v americkém prohlášení.

„Bez ohledu na okolnosti hluboce lituji ztráty životů nevinných lidí,“ uvedl velitel amerických sil v Afghánistánu generál John Nicholson.

Před útokem: lékaři ošetřují zraněné po bojích ve městě
Vnitřek Trauma centra po útoku. Ve zdi je vidět díra po střele

Při boji rovněž přišli o život dva američtí a tři afghánští vojáci. Usmrceno bylo také asi 26 příslušníků hnutí Taliban, mezi nimi i tři velitelé. K vysokému počtu civilních obětí podle vyšetřování zřejmě přispěl fakt, že byl zasažen a explodoval talibanský sklad munice.

Operace ve vesnici Boz byla podle zprávy vyšetřovatelů zaměřena proti vůdcům Talibanu odpovědným za říjnové tažení povstalců na město Kunduz. Talibanu se povedlo do Kunduzu proniknout, afghánské bezpečnostní síly je ale následně vyhnaly.

V roce 2015 se Talibanu podařilo Kunduzu nakrátko zmocnit, v centru města tehdy hnutí vztyčilo svou vlajku. Americká armáda tehdy ostřelovala nemocnici Lékařů bez hranic (MSF). Zahynulo tehdy podle MSF nejméně 42 lidí, včetně 14 zaměstnanců nemocnice, 24 pacientů a 4 jejich rodinných příslušníků. Americké ministerstvo obrany interně potrestalo 16 lidí v rozsahu od vytýkacího dopisu až po degradace a sesazení z velitelských funkcí.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...