Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané prošetřují další dva možné případy vážných komplikací po aplikaci vakcíny J&J

Vakcína proti covidu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína proti covidu. | foto: Reuters

Washington Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyšetřuje úmrtí ženy ve státu Oregon a hospitalizaci další z Texasu krátce poté, co obdržely vakcínu proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson (J&J). Podle agentury Reuters to ohlásily místní úřady.

Činitelé CDC se v pátek budou radit o tom, zda je bezpečné vakcínou znovu začít očkovat po asi desetidenní pauze, k níž americké úřady přikročily kvůli zprávám o možných nebezpečných vedlejších účincích očkovací látky.

Šéfka CDC Rochelle Walenská v pondělí řekla, že středisko vyšetřuje zprávy o možných vážných vedlejších účincích u lidí nedávno naočkovaných vakcínou J&J nad rámec těch případů, kvůli kterým úřady užívání očkovací látky přestaly doporučovat.

U padesátnice z Oregonu naočkované ještě před vyhlášením pauzy se podle CDC do dvou týdnů od vakcinace objevily „vzácné, ale vážné krevní sraženiny“ společně se sníženým počtem krevních destiček. Úřady v Oregonu však uvedly, že její zdravotní stav zatím nelze jasně spojovat s nedávným očkováním, dokud neskončí vyšetřování.

Jiná žena z Texasu byla hospitalizována kvůli symptomům podobným těm, které se projevily u šesti lidí v USA po naočkování vakcínou J&J a které se rovněž týkaly výskytu krevních sraženin. Kvůli těmto šesti případům přitom CDC k vyhlášení pauzy v očkování vakcínou J&J původně přistoupilo.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v úterý uvedla, že přišla na spojitost mezi výskytem krevních sraženin a vakcínou J&J ve vzácných případech. Dodala však, že přínosy očkovací látky převyšují její rizika. V České republice začal ve čtvrtek rozvoz prvních dávek této vakcíny do ordinací praktických lékařů.

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Vít Rakušan s Ivanem Bartošem před novým logem ve tvaru kolečka a čtverečku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

Vít Rakušan s Ivanem Bartošem před novým logem ve tvaru kolečka a čtverečku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Vít Rakušan s Ivanem Bartošem před novým logem ve tvaru kolečka a čtverečku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...