Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

UFO nad vojenskými základnami. Američané si nevědí rady, vznikla skupina pro vyšetřování

Neidentifikovatelný létající objekt sledovaný pilotem americké armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neidentifikovatelný létající objekt sledovaný pilotem americké armády. | foto: Repro Youtoube.com

WASHINGTON/PRAHA Novou pracovní skupinu pro vyšetřování neidentifikovaných létajících objektů (UFO) vytváří americké ministerstvo obrany. Důvodem jsou podle členů Kongresu a zástupců Pentagonu neznámé předměty pohybujících se nad americkými vojenskými základnami.

V USA vznikne skupina speciální vyšetřovatelů, na kterou bude dohlížet náměstek David Norquist. Oficiálně by měla být podle CNN představena v následujících dnech a zabývat se bude záležitostmi souvisejícími s UFO. Další podrobnosti Pentagon zatím nezveřejnil.

Zřízení skupiny přichází poté, co Námořnictvo Spojených států před několika měsíci zveřejnilo utajené zprávy, ve kterých piloti popisovali setkání s neznámými objekty. Všech osm případů se odehrálo ve vzdušném prostoru u pobřeží států Virginie a Severní Karolíny v letech 2013 až 2014.

Ve zprávách se podle amerických médií lze dočíst, že pilot, který byl u setkání v listopadu roku 2013, tvrdil, že se nacházel od zařízení „bílé barvy bez jakýchkoliv dalších rozpoznávacích rysů“ ve vzdálenosti jeden a půl metru. V hlášení z 26. března 2014 další z pilotů, působící na letadlové lodi Theodore Roosevelt, uvedl, že viděl „kovový objekt“. Ten byl podle něj „do velikosti velmi malý a stříbrný“ a rozměry měl mít zhruba jako „kufřík“. Žádný z pilotů tehdy nebyl schopný určit, kdo neznámý létající objekt řídí.

Američané si kladli následně otázku, zda šlo o drony pozemšťanů sbírající zpravodajské informace, nebo o mimozemská tělesa.

Na veřejnost se kromě utajených zpráv navíc dostala i tři videa s tématikou UFO, a to z let 2004 až 2015. Letos je zveřejnil také právě Pentagon a v podstatě tím potvrdil jejich pravost. Následně výbor pro zpravodajské služby amerického Senátu rozhodl, že by se americké ministerstvo obrany mělo incidenty zabývat a poskytnout veřejnosti analýzu situace.

„Létají nám nad našimi vojenskými základnami a místy, kde provádíme vojenská cvičení. Nevíme, co to je a není to naše, takže jde o legitimní otázku,“ říkal šéf výboru pro zpravodajské služby Marco Rubio v červenci pro miamskou lokální televizi WFOR-TV s tím, že pokud tělesa nepochází z naší planety, nemusí být nejhůře. „Možná lepší, než kdyby šlo o pozorování technologického skoku Číny, Ruska nebo nějakého jiného protivníka,“ konstatoval.

Současný vznik nové pracovní skupiny CNN interpretují právě jako důsledek hlasování výboru.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...