27. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané vyvíjejí bojový sliz. Chtějí jej používat k zastavování nepřátelských lodí

Vývojář Ryan Kincer ukazuje pružnost slizu, který vědci vyvinuli na základě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vývojář Ryan Kincer ukazuje pružnost slizu, který vědci vyvinuli na základě... | foto: US Navy

Washington Vědci amerického vojenského námořnictva přišli s nápadem, jak v případě potřeby zastavit podezřelé nebo nepřátelské lodě. Pracují na syntetickém bojovém slizu, k jehož vývoji je inspirovala sliznatka, primitivní mořský obratlovec. Ta je zaujala především tím, že svým slizem dokáže prakticky okamžitě změnit strukturu velkého množství okolní vody.

Kůže sliznatky obsahuje slizové žlázy, které sekret vypouštějí. Strukturu slizu tvoří dvě proteinové složky: vlákna a glykoproteinový hlen. Když sliznatka sekret vypustí, naváže se na vodu a omezí její proudění kolem vláken. Po spojení těchto tří složek - mořské vody, hlenu a vláken, vznikne trojrozměrná síť materiálu, který je elastický a lepkavý. Ten se postupem času ve vodě rozpustí. Díky této unikátní stavbě dokáže sliz ve vodě až deset tisíckrát zvětšit svůj objem a změnit strukturu vody.

Pružnost syntetického bojového slizu v praxi.
Bojový sliz plánuje námořnictvo použít, pokud bude potřeba zastavit podezřelé...

Odborníci amerického námořnictva nyní vyvíjejí syntetickou verzi slizu. Právě díky vlastnosti měnit vodu, hodlají vědci jejich vynález zapojit do boje na moři. Plánují jej využít k zastavování podezřelých či nepřátelských plavidel. Sliz, který námořníci vystřelí ze slizového děla nebo jiného podobného zařízení, se podle vývojářů dokáže namotat na lodní šroub lodí a tím je zastavit.

Podle vývojáře Joshe Kogota má látka všestranné využití. „Nový syntetický sliz by mohl být používán také jako protibalistická a protipožární ochrana, sprej proti žralokům nebo ochrana pro potápěče. Možnosti jsou nekonečné,“ řekl Kogot.

V současnosti americké námořnictvo používá k zastavení lodí v pohybu plastová lana, která vystřelují pneumatickým dělem. Tento způsobem je však nebezpečný a málo účinný.

ansAndrea Šebelová

Najdete na Lidovky.cz