Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Američané začnou s evakuací ambasády v Kyjevě, informují média. Jako první přijdou na řadu rodiny diplomatů

Americký ministr zahraničí Antony Blinken na návštěvě Kyjeva (19. ledna 2022) foto: AP

Podle informací některých amerických médií začnou již v pondělí Spojené státy s částečnou evakuací své ambasády v Kyjevě. V první řadě se má jednat o rodiny diplomatických příslušníků.
  14:45

Během týdne by pak mohlo následovat vyzvání dalším Američanům na ukrajinské půdě, aby zemi opustili prostřednictvím komerčních letů, „dokud jsou ještě k dispozici“. S informací přišel o víkendu deník New York Post s odkazem na televizi Fox News.

Zpráva přichází poté, co televize CNN v sobotu přišla s první zprávou o obavách zaměstnanců americké ambasády v ukrajinském hlavním městě. Ti ministerstvo zahraničí údajně požádali, aby povolilo odjezd postradatelných diplomatů i s jejich rodinami. Oficiální reakci neznáme, zdroje CNN však v sobotu naznačovaly, že žádost diplomatů nezůstane vyslyšena.

Spekuluje se o tom, že Washington chce předejít „druhému Afghánistánu“. Zejména selhání Bílého domu loni v srpnu stáhnout včas všechny Američany ze země včetně zaměstnanců ambasády totiž administrativě Joea Bidena způsobilo největší trable na domácí půdě. 

Celý svět obletěly snímky vojenské helikoptéry, jež ze střechy ambasády v Kábulu evakuovala zaměstnance ministerstva zahraničí a další americké občany. Celá scéna nepříjemně připomínala emblematický snímek z amerického „útěku“ ze Saigonu v roce 1975. 

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...