5. ledna 2019 20:06, aktualizováno 6. 1 16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zabili jsme jednoho z nejhledanějších teroristů, potvrdil Trump. V roce 2000 udělal díru do torpédoborce USS Cole

Dne 12. října 2000 jej v přístavu napadl sebevražedný člun s výbušninou vyslaný... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dne 12. října 2000 jej v přístavu napadl sebevražedný člun s výbušninou vyslaný... | foto: Wikipedia

Jemen/Washington  Americký prezident Donald Trump v neděli potvrdil informace o za zabití jednoho z útočníků, kteří v roce 2000 provedli teroristický útok na na americký torpédoborec USS Cole v Jemenu. V úterý byl východně od hlavního jemenského města Saná proveden zásah proti jednomu Džamálovi al-Badávím, jehož vyšetřovatele považovali zamozek celé operace a jenž patřil mezi nejhledanější teroristy na seznamu FBI.

„Naše SKVĚLÁ ARMÁDA vykonala spravedlnost pro hrdiny, o něž jsme přišli nebo byli zraněni při zbabělém útoku na USS Cole. Právě jsme zabili vůdce tohoto útoku, Džamála al-Badávího. Naše činnost proti Al-Kájdě pokračuje. V boji proti radikálnímu islamistickému terorismu nikdy neustaneme,“ napsal americký prezident v neděli na Twitter.

06.ledna 2019 v 16:27, příspěvek archivován: 06.ledna 2019 v 16:50

Our GREAT MILITARY has delivered justice for the heroes lost and wounded in the cowardly attack on the USS Cole. We have just killed the leader of that attack, Jamal al-Badawi. Our work against al Qaeda continues. We will never stop in our fight against Radical Islamic Terrorism!

Atentát na torpédoborec USS Cole byl pro americké námořnictvo nejhorším útokem od roku 1987, kdy Irák poškodil loď USS Stark a zabil 37 námořníků. Sebevražední atentátníci z al-Kájdy na loď zaútočili, když kotvila v jemenském přístavu Aden. Výbuch roztrhl pancéřovaný bok lodi a zabil 17 námořníků. Dalších 39 lidí zranil, rekapitulovala CNN. Tento útok se odehrál 12. října 2000 a v podstatě tak neblaze předznamenal tragické události z 11. září o rok později.

Krátce po incidentu na místo dorazila FBI, aby celou záležitost vyšetřila. Spolu s jemenskými úřady identifikovala jako velitele celého útoku Saúda Abd al-Nasírího. Rovněž se jim podařilo zatknout jeho dva komplice, Džamála al-Badávího, který měl být mozkem operace, a Fahda al-Kusu.

Jeden z nejhledanějších teroristů Badáví.

Jeden z nejhledanějších teroristů Badáví.

O dva roky později se podařilo dostihnout i al-Nasírího. Poté, co ho několik let americké úřady vyslýchaly, byl nakonec poslán do proslulého vězení Guantánamo. Fakt, že hlavou celé operace byl Saúd al-Nasírí, vedlo Američany k závěru, že za financováním al-Kájdy stojí saúdská vláda.

Podle amerických a arabských médií byl Badawi při zásahu zabit. Abdullah/File...
Detail díry, kterou zanechal teroristický útok al-Káidy v  trupu lodi USS Cole.

Mezitím byla v Jemenu odsouzena pětice atentátníků podezřelých z útoku na USS Cole, včetně Badávího a Kusy. V té době torpédoborec Cole znovu vyplul na svou další misi. Jeho palubu nově doplnilo 17 nových členů posádky, jeden za každého zabitého námořníka.

Původní rozsudek pro Badávího zněl trest smrti. Později mu odvolací soud v Jemenu trest zmírnil na 15 let vězění. O necelý rok poté však Badáví z vězení uprchl.

Od té doby se po něm slehla zem. Pro Američany však Badáví vždy představoval jednoho z nejhledanějších zločinců. FBI dokonce nabídla za informace, které by vedly k jeho dopadení, odměnu až do výše 5 milionů dolarů. 

V úterý se Badáví stal cílem amerického leteckého útoku poblíž jemenského města Saná. Ačkoliv ještě v sobotu nebyl úspěch mise oficiálně potvrzený,  CNN získala již v pátek od anonymního zdroje informaci z prezidentské kanceláře, že terorista byl zasažen, když jel sám autem a při operaci prý nevznikly žádné vedlejší škody. Jeho úmrtí potvrdil americký prezident v neděli odpoledne (SEČ).

Lidovky.cz

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz