Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané zveřejnili bin Ládinova domácí videa

Usáma bin Ládin v úkrytu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usáma bin Ládin v úkrytu | foto: Reuters

WASHINGTON Nahrávky, které americké speciální komando získalo při zásahu proti Usámovi bin Ládinovi, ukazují teroristu například při sledování televizního zpravodajství o něm samém. Zabavená domácí videa, která obsahují také propagandistické nahrávky, v sobotu zveřejnilo americké ministerstvo obrany.

Z pětice filmů, které nabízejí pohled za zdi bin Ládinovy rezidence v pákistánském Abbottábádu, podle agentury AP bývalý nejhledanější terorista světa vychází jako někdo, kdo byl posedlý sám sebou a způsobem, jakým je vnímán na veřejnosti.

Americkou vládou vybrané ukázky dávají podle AP možnost ukázat bývalého vůdce Al-Káidy jeho příznivcům v nepříliš lichotivém světle. Na jednom z videí, kterého si média všímají nejvíce, sedí bin Ládin na zemi v potemnělé a spoře zařízené místnosti a s dálkovým ovladačem v ruce sleduje malou televizi umístěnou na dřevěném stole.

Usáma bin Ládin 

Na záběrech je neupravený se šedivějícími vousy, na hlavě má vlněnou čepici a kolem ramen šedou přikrývku, což podle BBC znovu vzbuzuje otázky o jeho zdravotním stavu.

Čtěte také:

Na další ukázce terorista, tentokrát upravený a do šatů oděný, nacvičuje proslov před natáčením propagandistického videa. Není však slyšet, co říká, protože se Pentagon rozhodl nahrávky zveřejnit bez zvukového záznamu.

V objektu, v němž Američané bin Ládina na začátku týdne zastřelili, zvláštní komando námořnictva USA zabavilo počítače, disky DVD a písemné dokumenty. Mezi zabavenými materiály byly i zveřejněné nahrávky.

Jeden z amerických činitelů v sobotu řekl, že jde o největší množství dokumentů, který se kdy podařilo zabavit u vysoce postaveného člena teroristické organizace.

Celé video zveřejněné na webu listu New York Times.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...