Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Přes 50 mrtvých velitelů Talibanu.‘ USA zaměřily děla na místo důležité schůzky

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ĆTK/AP

KÁBUL/PRAHA Americká armáda ve středu oznámila, že při dělostřeleckém útoku minulý týden její vojáci zabili více než 50 velitelů afghánského islamistického hnutí Taliban. Útok, jehož terčem bylo podle americké armády shromáždění vysokých představitelů Talibanu, se uskutečnil v okrese Músakála v jihoafghánské provincii Hílmand.

„Operace namířená proti schůzce velitelů Talibanu v provincii Hílmand, která je jednou z bašt tohoto hnutí, zasadila povstalcům velkou ránu,“ prohlásil podle agentury Reuters mluvčí amerických sil v Afghánistánu Martin O’Donnell. Dodal, že tento měsíc bylo při jiných operacích usmrceno několik dalších vysokých i nižších velitelů Talibanu.

Hnutí Taliban zprávu americké armády odmítlo jako „propagandu“. Podle něj útok zasáhl dva domy obývané civilisty v Músakále a zahynulo při něm pět civilistů a tři byli zraněni. „Jednalo se o civilní obytnou oblast, která neměla s Tálibánem nic společného,“ uvedl mluvčí hnutí Karí Júsuf Ahmádí v prohlášení.

Podle americké armády se na setkání 24. května sešli velitelé Tálibánu z různých afghánských provincií, včetně sousední provincie Faráh, kde bojovníci hnutí tento měsíc podnikli rozsáhlou ofenzivu s cílem dobýt stejnojmennou metropoli provincie.

„Domníváme se, že na schůzce měl Taliban plánovat další kroky,“ uvedl mluvčí amerických sil O’Donnell.

Hnutí Tálibán oznámilo minulý měsíc zahájení jarní ofenzivy a na řadě míst v Afghánistánu v současné době probíhají boje mezi povstalci a vojáky afghánské armády. Při středečním útoku Tálibánu na policejní stanici v provincii Lógar východně od metropole Kábulu přišli o život tři policisté a 12 lidí utrpělo zranění. Po několikahodinové bitvě byli všichni tři útočníci zabiti.

Při explozi v jihoafghánském městě Kandahár ve středu zahynuli tři civilisté a 13 utrpělo zranění. Podle úřadů šlo zřejmě o útok na dílnu, kde se opravují vozidla afghánské armády.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...