17. března 2017 11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americká armáda přiznala, že útočila v blízkosti místa, kde zemřelo 40 lidí

Poničené Aleppo. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poničené Aleppo. Ilustrační foto | foto: Reuters

DAMAŠEK Spojené státy přiznaly, že jejich letadla ve čtvrtek bombardovala oblast v severní Sýrii, kde přišlo o život přes 40 lidí, hlavně civilistů. Mezinárodní koalice, jíž velí USA, ale popřela, že útočila na mešitu a na civilisty. Cílem útoku prý byli účastníci schůzky radikálů.

Mluvčí amerických jednotek na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) John Thomas řekl, že armáda „neútočila na mešitu, ale na dům vzdálený asi 20 metrů od mešity, která stále stojí“. CENTCOM v prohlášení uvedlo, že „americké síly zaútočily 16. března na shromáždění Al-Káidy v syrském Idlibu a zabily několik teroristů“.

Mluvčí ale hovořil o útoku ve vesnici Al-Džiná v provincii Halab, která s Idlibem sousedí. „Prověříme informace o civilních obětech v souvislosti s tímto útokem,“ sdělil s tím, že CENTCOM nemá žádnou zprávu o mrtvých civilistech. Připustil, že armáda nemá ani informaci o přesném místu zásahu.

O mrtvých civilistech informovala exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle její páteční zprávy je mrtvých 46 a stovka lidí byla zraněna.

Na snímcích pořízených dopisovatelem agentury AFP je patrná část zničené budovy, v jejíchž troskách záchranáři pátrali po obětech. „Slyšeli jsme výbuchy, když byla mešita zasažena. Stalo se to právě po modlitbách v době, kdy tam jsou většinou náboženské kurzy pro muže,“ citovala AFP jednoho obyvatele obce.

Turecká agentura Anadolu ve čtvrtek oznámila, že za útokem může být ruské letectvo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz