Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americká cla na čínské zboží jsou v rozporu s pravidly, tvrdí Světová obchodní organizace

Cla uvalená administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na čínské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cla uvalená administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na čínské... | foto: Reuters

Ženeva Světová obchodní organizace (WTO) rozhodla, že cla uvalená administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na čínské zboží v hodnotě přes 200 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč) jsou v rozporu s jejími pravidly. Informovala o tom v úterý agentura AP.

Jde o první rozhodnutí WTO namířené proti clům, která Trumpova administrativa v uplynulých letech uvalila na řadu zemí, včetně spojenců, píše AP. Organizace se ve svém rozhodnutí postavila proti argumentu Trumpovy administrativy, že Čína je zapojena do praktik poškozujících zájmy USA, včetně krádeží duševního vlastnictví.

Trump opakovaně obviňuje WTO, že vůči Spojeným státům postupuje nespravedlivě. Rozhodnutí organizace teoreticky umožňuje Číně uvalit odvetná cla na americké zboží. Ještě před tím se ale Spojené státy mohou proti rozhodnutí odvolat.

Odvolací orgán WTO je však nyní nefunkční, protože Washington blokuje jmenování jeho nových členů.

Čínské ministerstvo obchodu označilo rozhodnutí WTO za „objektivní a spravedlivé“. Vyzvalo Spojené státy, aby toto rozhodnutí respektovaly. Washington se však k rozhodnutí WTO vyjádřil kriticky.

„Zpráva (WTO) potvrzuje, co Trumpova administrativa říká čtyři roky: WTO je zcela neschopná zastavit škodlivé praktiky Číny,“ uvedl americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Dodal, že USA poskytly „rozsáhlé důkazy“ čínských krádeží duševního vlastnictví a že WTO nepřišla s žádným řešením této záležitosti.

„Spojeným státům musí být dovoleno bránit se proti nekalým obchodním praktikám,“ prohlásil Lighthizer. „Trumpova administrativa nedovolí Číně využívat WTO k získání výhod na úkor amerických pracovníků, podniků a farmářů,“ uvedl rovněž.

Peking a Washington v polovině loňského prosince oznámily, že dosáhly první fáze obchodní dohody. Ta je zatím největším krokem k vyřešení celní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která v uplynulých letech rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální hospodářský růst.

V polovině ledna tuto dílčí dohodu ve Washingtonu podepsali americký prezident Trump a čínský vicepremiér Liou Che. Později se však vztahy mezi oběma zeměmi opět zkomplikovaly, a to mimo jiné kvůli koronaviru, vývoji v Hongkongu či novým americkým opatřením namířeným proti čínským technologickým firmám.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Volební drive-in - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Volební drive-in - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Volební drive-in - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...