Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Americká cla na čínské zboží jsou v rozporu s pravidly, tvrdí Světová obchodní organizace

Cla uvalená administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na čínské zboží v hodnotě přes 200 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč) jsou podle WTO v rozporu s jejími pravidly. foto: Reuters

Ženeva - Světová obchodní organizace (WTO) rozhodla, že cla uvalená administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na čínské zboží v hodnotě přes 200 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč) jsou v rozporu s jejími pravidly. Informovala o tom v úterý agentura AP.
  17:38aktualizováno  19:21

Jde o první rozhodnutí WTO namířené proti clům, která Trumpova administrativa v uplynulých letech uvalila na řadu zemí, včetně spojenců, píše AP. Organizace se ve svém rozhodnutí postavila proti argumentu Trumpovy administrativy, že Čína je zapojena do praktik poškozujících zájmy USA, včetně krádeží duševního vlastnictví.

Trump opakovaně obviňuje WTO, že vůči Spojeným státům postupuje nespravedlivě. Rozhodnutí organizace teoreticky umožňuje Číně uvalit odvetná cla na americké zboží. Ještě před tím se ale Spojené státy mohou proti rozhodnutí odvolat.

Odvolací orgán WTO je však nyní nefunkční, protože Washington blokuje jmenování jeho nových členů.

Čínské ministerstvo obchodu označilo rozhodnutí WTO za „objektivní a spravedlivé“. Vyzvalo Spojené státy, aby toto rozhodnutí respektovaly. Washington se však k rozhodnutí WTO vyjádřil kriticky.

„Zpráva (WTO) potvrzuje, co Trumpova administrativa říká čtyři roky: WTO je zcela neschopná zastavit škodlivé praktiky Číny,“ uvedl americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Dodal, že USA poskytly „rozsáhlé důkazy“ čínských krádeží duševního vlastnictví a že WTO nepřišla s žádným řešením této záležitosti.

„Spojeným státům musí být dovoleno bránit se proti nekalým obchodním praktikám,“ prohlásil Lighthizer. „Trumpova administrativa nedovolí Číně využívat WTO k získání výhod na úkor amerických pracovníků, podniků a farmářů,“ uvedl rovněž.

Peking a Washington v polovině loňského prosince oznámily, že dosáhly první fáze obchodní dohody. Ta je zatím největším krokem k vyřešení celní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která v uplynulých letech rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální hospodářský růst.

V polovině ledna tuto dílčí dohodu ve Washingtonu podepsali americký prezident Trump a čínský vicepremiér Liou Che. Později se však vztahy mezi oběma zeměmi opět zkomplikovaly, a to mimo jiné kvůli koronaviru, vývoji v Hongkongu či novým americkým opatřením namířeným proti čínským technologickým firmám.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat