31. května 2017 22:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americká média: Comey potvrdí, že na něj Trump vyvíjel nátlak

Bývalý ředitel FBI James Comey. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel FBI James Comey. | foto: Reuters

WASHINGTON Bývalý ředitel Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI) James Comey, kterého před časem nečekaně propustil americký prezident Donald Trump, bude zřejmě před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami vypovídat již příští týden. Comey hodlá potvrdit, že na něj prezident vyvíjel nátlak.

Podle středečních informací amerických médií, která se odvolávají na anonymní zdroje, hodlá Comey potvrdit, že na něj prezident vyvíjel nátlak, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli svým nejasným vazbám na Rusko.

Comey si podle médií od Roberta Muellera, kterého americké ministerstvo spravedlnosti pověřilo zvláštním vyšetřováním možné spolupráce Ruska se zástupci Trumpovy předvolební kampaně, vyžádal ujištění, že jeho výpovědi nestojí v cestě žádné právní překážky.

Mluvčí Marka Wernera, místopředsedy senátního výboru, před kterým bude Comey veřejně vypovídat, ve středu uvedla, že konkrétní termín výpovědi stanoven nebyl. Werner ale v posledních dnech několikrát řekl, že doufá, že k ní dojde příští týden. Výbor dříve uvedl, že se výpověď uskuteční až po Dni obětí války, který si v USA připomněli toto pondělí.

Comeyho výpověď může být značně výbušná. Podle středečních zpráv amerických médií totiž hodlá potvrdit, že se jej Trump snažil přesvědčit, aby zastavil vyšetřování Michaela Flynna.

Trump nečekaně Comeyho odvolal počátkem května. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Spekulace o tom, že odvolání souvisí s Flynnovým vyšetřováním, šéf Bílého domu odmítl.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz