31. října 2013 7:09, aktualizováno  7:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americká rozvědka možná odposlouchávala i papeže, píše italský tisk

Papež Benedikt XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. | foto: ČTK

VATIKÁN Mezi hovory, které sledovala americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) mohly být i telefonáty bývalého papeže Benedikta XVI. Podle italského týdeníku Panorama totiž mezi 46 miliony hovorů monitorovaných v Itálii od loňského prosince do letošního ledna byly i ty z linek, které patří Vatikánu.

Podle novinářů je pravděpodobné, že NSA telefonáty Vatikánu sledovala až do březnového konkláve, které zvolilo nynějšího papeže Františka. Americká agentura označila tyto informace za nepravdivé.

ČTĚTE TAKÉ:

Poradci německé kancléřky jednali v USA o odposlouchávání

Nejbližší poradci německé kancléřky Angely Merkelové dorazili do Spojených států, kde se setkali se zástupci Obamovy administrativy. Cílem schůzky bylo zmírnit napětí mezi oběma zeměmi poté, co se ukázalo, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) nejspíš sledovala i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové

NSA podle týdeníku monitorovala například linky římského penzionu Domus Internationalis Paolo VI, kde byl během konkláve ubytován tehdejší argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Ten byl později zvolen papežem.

Mluvčí americké agentury ale veškerá tato obvinění popřela. "Národní bezpečnostní agentura se nezaměřuje na Vatikán. Tvrzení, že cílem NSA byl i Vatikán, která byla zveřejněna v časopise Panorama, nejsou pravdivá," prohlásila mluvčí Vanee Vinesová.

Aféra kolem americké rozvědky, která údajně sledovala stamiliony telefonických hovorů, v Evropě propukla tento měsíc. Mimo jiné se ukázalo, že Američané sledovali i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Evropští lídři neskrývali rozhořčení a někteří z nich vyzvali Evropskou unii, aby se pokusila se Spojenými státy dosáhnout dohody, která by sledování zapovídala či významně omezovala.

Lidovky.cz, ČTK