Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Americká stanice CNN nazvala Česko ve svém článku ‚ostrůvkem zkázy a beznaděje‘

Koronavirová pandemie zasáhla životy mnoha lidí. foto: Pixabay.com

New York - Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde počty nakažených i obětí rostou do závratných výšin, napsala ve své analýze situace v ČR stanice CNN.
  16:28

Vysvětlit, proč takový osud potkal právě relativně bohatou zemi se silným zdravotnictvím, demokraticky zvolenou vládou a přístupem k vakcínám je ale podle CNN obtížné. Ke katastrofě totiž vedly desítky menších pochybení, špatných rozhodnutí a komunikačních omylů. Stanice dále píše: Po celé zemi se šíří nová infekčnější varianta viru, která dohnala tamní nemocnice na pokraj kolapsu. Počet obětí v zemi právě překročil hranici 20 tisíc a v poměru k počtu obyvatel patří k nejvyšším na světě. Zatímco zbytek světa začíná mluvit o rozvolnění, česká vláda neměla jinou možnost než uvalit na zemi velmi přísná opatření.

Přitvrzení na tři týdny: vláda od pondělí výrazně omezí pohyb obyvatel. Zavřené budou školy, školky i většina obchodů

„Vláda operuje na základě nešťastné strategie a dělá rozhodnutí založená na aktuálních kapacitách nemocnic, což znamená, že často přicházejí příliš pozdě,“ řekl CNN výzkumník Jan Kulveit z Oxfordské univerzity. „Existuje obrovský rozdíl mezi tím, když přijmete opatření včas a když s nimi čekáte deset dní. Desetidenní zpoždění ve chvíli, kdy je reprodukční číslo 1,4, znamená zdvojnásobení epidemie,“ dodal.

Česká vláda zpravodajskému webu na žádost o komentář neodpověděla, avšak Andrej Babiš v pátek na jednání připustil, že jeho vláda udělala mnoho chyb a že není čas se dohadovat o minulosti.

Pro CNN se o situaci v Česku vyjádřilo několik odborníků: Epidemiolog Rastislav Maďar se domnívá, že důvodem současné krize jsou tři zásadně špatná rozhodnutí vlády. Tím prvním bylo její odmítnutí řídit se doporučením odborného panelu a znovu zavést povinnost nosit roušky loni v létě. Druhým bylo znovuotevření obchodů před Vánoci a třetím neschopnost reagovat na šíření nové mutace začátkem ledna. „To byly tři obrovské chyby a teď se jen modlíme za to, aby nedošlo ke čtvrté,“ řekl.

Demografka Dagmar Dzúrová z Univerzity Karlovy připomněla, že podstatné zhoršení epidemické situace v Česku souvisí také s politikou. Úřady podle ní loni na podzim nezasáhly včas kvůli krajským volbám. „Na rozdíl od jiných zemí, (Česko) nezvládlo druhou vlnu, a myslím, že roli v tom hrály volby,“ uvedl i epidemiolog Maďar.

„Vláda nenaslouchá odborníkům a pandemii řeší na základě vlastních politických potřeb. A když se opatření vysvětlují veřejnosti, dělají to politici, především premiér, což znamená, že část veřejnosti má už předem tendenci ta opatření z politických důvodů bojkotovat,“ tvrdí Dzúrová a poukazuje například na praxi v Německu, kde politici velkou část komunikace s veřejností přenechali expertům.

Po první vlně jsou Češi více nedůvěřiví a náchylnější ke konspiračním teoriím, protože první vlnu koronaviru země zvládla  relativně dobře, a to díky včasnému jednání. „Výsledkem bylo, že velká část společnosti přijala názor, že se nic strašného nestalo a že dalekosáhlá opatření nebyla nutná,“ myslí si Dzúrová.

Říká se tomu paradox úspěchu – preventivní opatření zabírají, tudíž veřejnost začne podceňovat situaci a riziko nebere vážně.

Vondrák: opatření odpovídají situaci. Je nutné přistoupit k omezení mobility, shoduje se s dalšími hejtmany

„Lidé vidí, jakou cenu si vybírají opatření a ne tu, kterou si vybírá virus. Proto přibývá hlasů, které zpochybňují vážnost nemoci, což je nevídané v zemi, kde na ni umírají tisíce lidí,“ řekl Kulveit.

Další problém, který stanice CNN nastínila, souvisí s nadcházejícím zpřísněním opatření. Vláda dělá velkou chybu tím, že odmítá zavřít továrny. „Šíření nové mutace změnilo pravidla hry. Továrny jsou stále otevřené, a lidé cestují za prací hromadnou dopravou, což by mohlo vést ke kolapsu zdravotního systému,“ řekl Maďar.

„Obávám se, že velká část české veřejnosti stále nechápe, jak vážná situace je a skutečně hrozivé je, že někteří lidé jednoduše přijali fakt, že každý den umírá zbytečně 100 či 150 lidí. Podle nich to není znepokojující, ale přirozené a nevyhnutelné, i když je to úplná tragédie,“ citovala CNN demografku Dzúrovou.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!