Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Stíhačka F-35 nezvládla přistání na letadlovou loď, při havárii sedm lidí utrpělo zranění

Letadlová loď Carl Vinson (26. července 2018) foto: AP

Pokročilá stíhačka F-35 amerického námořnictva havarovala při pokusu o přistání na letadlovou loď Carl Vinson, která se účastní vojenských cvičení v Jihočínském moři. Podle americké armády se při incidentu zranilo sedm lidí včetně pilota. Ten se stihl ze stroje včas katapultovat.
  11:48

Letadlové lodě Carl Vinson a Abraham Lincoln s asi 14 tisíc příslušníky amerického námořnictva a námořní pěchoty se účastní cvičení, jehož cílem je podle armády ukázat schopnost vyslat do oblasti „mocné námořní síly“.

Mluvčí námořnictva Mark Langford agentuře AP sdělil, že náraz stíhačky na palubu letadlové lodě byl jen „povrchový“ a nenarušil provoz obřího plavidla, které již obnovilo normální chod.

Armáda neuvedla, co nehodu způsobilo a v jakém stavu je havarovaný stroj, zahájila však vyšetřování incidentu.

Tři zraněné členy posádky vojáci evakuovali do nemocnice ve filipínské metropoli Manile, o zbylé čtyři se postarali lékaři přímo na palubě letadlové lodi. Všech sedm zraněných je ve stabilním stavu, uvedla armáda v prohlášení.

Jihočínské moře je v posledních letech ostře sledovaným geopolitickým kolbištěm, Čína v něm vznáší rozsáhlé územní nároky, které však odporují mezinárodním námořním dohodám. Zvyšuje tím tlak na svoje menší sousedy v oblasti a zejména na Tchaj-wan, který považuje za svou vzbouřenou provincii a dlouhodobě usiluje o jeho ovládnutí.

USA a jejich spojenci vystupují proti územním nárokům Pekingu tím, že stále častěji v oblasti pořádají vojenská cvičení.

17. září 2021

Autoři: ,