5. září 2012 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

11. září je vaše vina, žaluje aerolinky majitel 'dvojčat'

11. září 2001 - útok na Světové obchodní centrum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 11. září 2001 - útok na Světové obchodní centrum | foto: Reprofoto

NEW YORK  Letecké společnosti American Airlines a United Continental čelí žalobě o odškodnění za to, že jejich letadla byla při teroristických útocích z 11. září 2001 použita ke zničení mrakodrapů Světového obchodního střediska. Podle majitele "dvojčat" letecké společnosti zanedbaly bezpečnostní opatření.

"Kdyby nebylo této nedbalosti, teroristé by do letadel nenastoupili, neunesli je a nenarazili s nimi do 'dvojčat' Světového obchodního střediska," uvádí v žalobě Společnost World Trade Center Properties.

Společnost podala žalobu už v roce 2008 a původně se v ní domáhala 8,4 miliardy dolarů, což podle ní měly být náklady na nové vybudování obou mrakodrapů. Soud ale po letech právních tahanic připustil pouze to, aby se společnost World Trade Center Properties (WTCP) ucházela o 2,8 miliardy dolarů, což je částka, kterou zaplatila za 99 let pronájmu pozemků pod budovami Světového obchodního střediska.

Aerolinky obvinění odmítají
Aerolinky ale obvinění z nedbalosti odmítají. Tvrdí také, že WTCP by na další odškodnění neměla mít nárok. Poukazují na to, že společnost už za teroristický útok dostala od pojišťoven 4,1 miliardy dolarů. Soudce Alvin Hellerstein zamítl požadavek aerolinek, aby se žalobou nezabýval. Zároveň ale nechtěl předjímat výsledek celého nadcházejícího procesu.

Teroristé ze sítě Al-Káida unesli 11. září 2001 celkem čtyři letadla. Dvě z nich použili k útoku na věže Světového obchodního střediska v New Yorku, třetí narazilo do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Ve čtvrtém letounu se cestující únoscům bránili a neovládaný letoun se nakonec zřítil v Pensylvánii. Celkem si útoky z 11. září vyžádaly na tři tisíce obětí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!