Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Americké volby pro začátečníky. Poslechněte si, jak se ‚vyrábí‘ prezident USA

Podcast k americkým volbám. foto: Lidovky.cz

Původní zpráva
V pětidílném podcastovém seriálu jste měli možnost s Martinem Hampejsem a Robertem Schusterem ze zahraniční redakce Lidových novin dozvědět se, jak probíhají nejsledovanější prezidentské volby tohoto roku. Před vyvrcholením souboje Donalda Trumpa a Joea Bidena si s námi připomeňte, jak americký volební systém funguje.
  5:00

První díl se věnuje tomu, jak vlastně samotná volba probíhá. Jelikož je volební proces v USA složitý, popíšeme vám, jak a proč funguje sbor volitelů, co jsou to „swing states“ a proč se kandidáti zrovna na tyto státy soustředí.

Druhý díl je zaměřený na jednotlivé kandidáty. Jaký je Joe Biden, demokratický kandidát, a Donald Trump, současný prezident a kandidát republikánské strany? Co každý z nich nabízí?

Třetí díl je věnovaný tradičním předvolebním televizním debatám. Dokážou mezi americkými kandidáty na prezidenta změnit názor voličů? Jakým způsobem jsou tyto debaty vedeny a k čemu jsou vlastně dobré?

Čtvrtý díl se věnuje tomu, že v amerických prezidentských volbách nerozhoduje pouze bělošské obyvatelstvo, ale i Afroameričané, Hispánci nebo Asiati. Jak menšinová politika rezonuje v letošních volbách? Jak se snaží Trump a Biden cílit na nejrůznější minority, od černých obyvatel po seniory?

V pátem díle Martin Hampejs a Robert Schuster shrnují, jak tyto volby vlastně vypadaly. Je možné, že někdo neuzná výsledek voleb? Jak se v takovém případě postupuje? A co je „blue shift“?

Autoři: , ,