Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký chaos kolem očkování: v New Yorku jsou zmatení, kuřáci mají v New Jersey přednost před učiteli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

New York Máte nárok na očkování. Teď to ale nejde, nemáme termíny. Takovou informaci dostali v minulých dnech občané New Yorku, kteří projevili zájem o vakcínu proti covidu. Dle informací Wall Street Journal ale všechna očkovací centra zdaleka ve švech nepraskají.

Zhruba sedm milionů obyvatel státu New York má teď dle vyhlášených nařízení nárok na očkování proti covidu. Na drtivou většinu z nich se ale jen tak nedostane. Jak píše CNBC, stát týdně dostává jen něco okolo 300 tisíc dávek vakcíny.

Termíny jsou údajně zarezervované na příštích čtrnáct týdnů. Kdo by se tedy do systému přihlásil, na svou návštěvu očkovacího centra si počká tři a půl měsíce. „Takže lidem na jednu stranu říkáte, že mají nárok na vakcínu, ale zároveň s tím i to, že se na ně několik příštích měsíců nedostane. Je to k něčemu? Myslím, že ne. Jenom to vytváří další frustraci a nevraživost,“ kritizoval federální vládu guvernér Andrew Cuomo.

V pondělí nicméně New York City otevřelo hned dvě vakcinační centra. Obě fungují celodenně, tedy čtyřiadvacet hodin. Což mnoho lidí neví a jen to dokresluje zmatky, které očkovací proces ve slavném americkém městě provází. Například ve středu mělo dle mluvčí radnice dostat v Bronxu mezi půlnocí a sedmou ráno očkovací látku třináct lidí. Dorazilo jich ale jen sedm.

„Objednal jsem se na druhou hodinu a myslel jsem, že jde o dvě hodiny odpoledne. Netušil jsem, že se lze objednat na celých čtyřiadvacet hodin,“ vysvětloval listu Wall Street Journal učitel Pedro Grant. „Když jsem se ale na stránky vrátil, abych to změnil, byly už všechny termíny pryč. Proto jsem trochu překvapený, že tu teď zase tolik lidí není,“ řekl reportérům v půl jedné v noci.

Kuřáci přednostně

Dobrovolně si ničí zdraví – a teď mají lepší zacházení. Tak by se dalo zjednodušeně popsat jednání zdravotnických autorit v New Jersey. Tam se totiž kuřáky rozhodli zařadit mezi ty, kteří v čekání na vakcínu proti covidu mají přednost.

„Nikotin je jednou z nejsilnějších závislostí. Kouřením se jedinec tím pádem vystavuje vyššímu riziku z hlediska hned několika různých chorob. Když někdo takový dostane covid, onemocní podstatně rychleji,“ uvedla ve čtvrtečním prohlášení Donna Leusnerová, ředitelka komunikace místního zdravotnického odboru.

„Naším cílem je zachránit tolik životů, kolik jen bude možné. A rozšiřovat vakcínu mezi všechny nejrizikovější skupiny,“ dodala. Rozhodnutí přesto v určitém ohledu vyvolává kontroverzi. Kuřáci se totiž nařízení dostávají mezi privilegované skupiny obyvatel, které se očkování dočkají dříve. Mezi ně patří zdravotníci, policisté a také občané starší 65 let. Kuřáci tak v pomyslném pořadí přeskočili například učitele nebo zaměstnance městské hromadné dopravy.

Když se ale člověk objeví ve vakcinačním centru se zájmem o očkování, to, zda jde skutečně o kuřáka, prý nikdo kontrolovat nebude. „Nebude vyžadována žádná dokumentace ohledně vaší zdravotní kondice,“ uvedla komisařka zdravotnického úseku Judy Persichilliová.

Rozhodnutí ale samozřejmě mezi lidmi vyvolává kontroverzi. „Takže pokud jste kuřák, máte nárok na to být ve výhodnější skupině a dostat dříve vakcínu. Takže stát teď odměňuje lidi za špatné životní rozhodnutí, jímž si dobrovolně a naprosto vědomě začali ničit zdraví,“ rozčiluje se v twitterovém příspěvku jedna z uživatelek.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!