Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Katar vyplatil teroristům na výkupném stovky milionů dolarů, tvrdí Washington Post

Svět

  6:00
PRAHA - Americkému deníku The Washington Post se podařilo zachytit konverzace katarských diplomatů skrze sms zprávy. Z těch vyplývá, že Katar zaplatil v rámci výkupného, mimo jiné za členy královské rodiny, radikálním islamistům stovky milionů dolarů. Adresáty těchto plateb měly být přitom skupiny běžně považované za přímo napojené teroristy.

Katarský šejk Hamad bin Khalifa Al Thani na konferenci v Kuvajtu. foto: ČTK/AP

„Syřané, libanonský i irácký Hizballáh, Iráčané - všichni chtějí peníze, a tohle je jejich šance,“ psal svému nadřízenému ve zprávě 16. dubna 2017 Zajed bin Sajíd al-Chajarín, katarský velvyslanec v Iráku a hlavní vyjednavač v případě pětadvaceti Katařanů zajatých v Iráku. „Všichni jsou zloději,“ píše ve zprávě, ke které se jako jedné z mnoha dostal Washington Post.

I přes nechuť vyjednavačů Katar zaplatil za skupinu 25 zajatců unesených v roce 2015, mezi nimiž bylo i devět členů královské rodiny, až 275 milionů dolarů, tedy necelých šest miliard korun. Alespoň to vyplývá z útržků rok a půl dlouhého vyjednávání, které má k dispozici americký deník. 

Vládce Kataru šejk Hamad bin Khalifa Al Thani se svou ženou Mozah bint Nasser Al-Missned.

Katařané měli být v jižním Iráku uneseni během jejich loveckého výletu. Ať už stál za únosem kdokoli, samotný si celý objem výkupného neužil. Ihned se totiž objevily další strany, které si jako „zprostředkovatelé“ účtovali zhruba dalších 150 milionů dolarů, tedy 3,2 miliardy korun. Právě tyto prostřední části vyjednávacího procesu jsou ale nejvíce kontroverzní.

Podle USA teroristé. Katar v tom ale nebyl sám

Subjekty, které měly údajně velkou část astronomických částek obdržet, jsou již delší dobu považovány za regulérní spojence teroristů. Mezi ně se řadí například Íránské Revoluční Gardy nebo irácká odnož libanonské šíitské teroristické organizace Hizballáh, která má mimo jiné na kontě několik útoků na americké jednotky.

Peníze ale nemusely k extremistům putovat jen z katarské kapsy. Platby měly být součástí větší dohody, na které se podílely vlády Íránu, Iráku ale i Turecka, tedy člena NATO. V obchodech měla kromě Hizballáhu být zapletená i syrská sunnitská teroristická organizace fronta An-Nusrá, která je známa svými vazbami na al-Káidu. Některé materiály naznačují, že celková cena výkupného se mohla vyšplhat až k jedné miliardě dolarů.

Mluvčí Talibanu při otevírání politického úřadu hnutí v Kataru.

Jednotlivé části zpráv odmítl Katar komentovat. Astronomické sumy ale dle katarských úředníků přicházely vždy jen jako návrh ze strany únosců a Katar je měl okamžitě zamítnout. Katar již dříve přiznal, že jednal o vydání rukojmích za pomoci dalších vlád. Že by peníze směřovaly na účty teroristických organizací, ale vždy rázně odmítal.

Lovecký výlet se zvrhl v únos

Výprava si ale výběrem místa a času zadělala na problémy už od začátku. Irák byl koncem roku 2015 velice nebezpečné místo. Třetinu celé země okupoval brutální Islámský stát, zbytkem země se potulovaly kurdské a šíitské milice. Přesto se do jižní irácké provincie Muthanna Katařané vypravili, aby si užili tradiční loveckou zábavu, k níž se využívají vycvičené sokoly.

Pětadvacátého prosince, těsně před koncem výpravy, ale do tábora celkem osmadvacetičlenné výpravy (kromě 25 Katařanů ještě dva Saúdové a jeden Pákistánec) vjely nákladní vozy a ozbrojenci celou výpravu zajali. Od toho momentu se začala počítat šestnáctiměsíční vyjednávací sága.

Katar dodnes podezřívá irácké úřady, že konání lovecké výpravy prozradily radikálům právě ony. Této verzi by nasvědčoval i fakt, že tábor jen hodiny před útokem navštívila nečekaně kontrola z iráckých úřadů. Kontaktovat únosce se pak Kataru ale podařilo s přispěním irácké centrální vlády.

Trump: Katar je pomocník terorismu na vysoké úrovni

Není tomu tak dávno, co se Katar dostal pod palbu i svých arabských sousedů za údajnou podporu teroristických organizací. Konkrétně byla ještě vloni emirátu vyčítána blízkost s Íránem, podpora Muslimského bratrstva a dalších organizací, které propagují politický islám.

Katar začne vojensky spolupracovat i s Ruskem. Důvodem je tlak ze strany Rijádu

Jen několik týdnů po propuštění zajatců začala koalice pěti arabských států, mezi nimi třeba Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, omezovat kontakty s Katarem, co vyvrcholilo ve zvýšené diplomatické napětí a blokádu lodní a letecké dopravy z i do Kataru.

Do diplomatického konfliktu vstoupila loni v červnu i Trumpova administrativa, když americký prezident prohlásil Katar za „pomocníka terorismu na vysoké úrovni“.  Zdá se, že nejvíce horká fáze konfliktu už pominula, neboť minulý měsíc Tamíma ibn Hamad Al Sáního, Katarského vládce, označil Trump během jeho návštěvy Washingtonu za „velkého advokáta“ boje proti terorismu.