3. listopadu 2017 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký dezertér Bergdahl do vězení nepůjde. Bude degradován a pokutován

Bowe Bergdahl nakonec do vězení nepůjde. V americké armádě ale končí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bowe Bergdahl nakonec do vězení nepůjde. V americké armádě ale končí. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký seržant Bowe Bergdahl, který během svého nasazení v Afghánistánu dezertoval, bude degradován, pokutován a zbaven vojenské cti, do vězení ale nepůjde. Americký dezertér Bergdahl z rozhodnutí soudu nebude vězněn. V pátek o tom rozhodl vojenský soud na severokarolínské armádní základně Fort Bragg. Žalobci pro Bergdahla žádali trest vězení ve výši 14 let.

Bergdahla zadržel afghánský Tálibán, když 30. června 2009 opustil své stanoviště. V zajetí ho radikální islamisté drželi bezmála pět let. Na svobodu se dostal výměnou za propuštění pěti členů Tálibánu zadržovaných na americké vojenské základně Guantánamo. Část Bergdahlových kolegů mu vyčítá, že k teroristům odešel záměrně a že při snaze o jeho osvobození zahynulo několik amerických vojáků. Bergdahl připouští dezerci, ale sympatie s radikály popírá.

Soudce Jeffery Nance v pátek své rozhodnutí podle agentury AP nijak nekomentoval. Jednatřicetiletý Bergdahl verdikt přijal s napětím ve tváři a pohledem upřeným do země. Rozsudek je pro americké novináře překvapením, protože souzenému dezertérovi hrozil vysoký trest a během vyšetřování údajně s prokurátory výrazněji nespolupracoval. Za přitěžující okolnost byl považován i fakt, že při pátrání po zmizelém Bergdahlovi bylo několik amerických vojáků zraněno.

Obhájci argumentovali tvrzením, že jejich klient během pětiletého zajetí trpěl a odnesl si psychické problémy. Neuvědomoval si prý následky svého činu. Součástí rozsudku je i pokuta ve výši 10 000 dolarů (220 000 korun), kterou bude odsouzený splácet deset měsíců. Zbavením vojenské cti Bergdahl přijde o všechny výhody válečného veterána.

Bergdahlův příběh rozdělil americkou společnost, prezident Barack Obama byl kritizován za souhlas s výměnou dezertéra za pětici teroristů z Tálibánu. Část Američanů byla na druhé straně přesvědčena, že voják neopustil tálibánské vězení jen proto, aby byl uvržen do amerického.

Kauza zasáhla svým způsobem i do loňské prezidentské kampaně. Pozdější vítěz Donald Trump o Bergdahlovi prohlásil, že je „zrádce a zasloužil by popravit“. Americký prezident v tweetu v reakci na rozhodnutí soudu napsal, že je to ostuda Spojených států a jejich armády. Soud, který o Bergdahlovi rozhodl, byl přitom vojenský.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.