Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 49  Kč / 1. měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Americký exministr Chertoff v Praze: Islámský stát je hrozivější než al-Káida

USA

  19:47
PRAHA - Islámský stát je v některých ohledech hrozivějším soupeřem, než byla teroristická síť al-Káida, je přesvědčen bývalý americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff. Řekl to na pondělní přednášce v Cevro institutu v Praze. Sílu podle něj Islámskému státu dává území, které ovládá, nebo množství zahraničních bojovníků z Evropy i dalších zemí, kteří za něj bojují.

Bývalý americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff vystoupil v Praze na veřejné přednášce Svoboda a bezpečnost v éře džihádu. foto: ČTK

IS přišel loni téměř o třetinu příjmů

 • Radikální organizace Islámský stát loni přišla o skoro třetinu svých příjmů z prodeje ropy a výběru daní, tedy víceméně úměrně tomu, jak těžbu narušují letecké útoky USA a jejich spojenců a jak islamisté ztrácejí území.
 • V březnu dosahoval měsíční příjem IS 56 milionů dolarů (1,3 miliardy korun), zatímco v polovině loňského roku to bylo 80 milionů dolarů (1,9 miliardy korun).
 • Podle agentury Reuters to ve své zprávě uvedlo poradenské a analytické středisko IHS.

Ovládnutí částí Iráku a Sýrie usnadňuje podle Chertoffa Islámskému státu výcvik, získávání finančních prostředků i bojovníků a potenciálních teroristů. „Nemusí posílat cizince do Evropy nebo Spojených států, mohou zpátky vyslat občany těchto zemí, kteří odešli bojovat. A samozřejmě bránit v návratu vlastním občanům je mnohem těžší, než když jde o cizince, který chce vstoupit do země,“ řekl mimo jiné Chertoff.

Podotkl také, že v náboru takových bojovníků a potenciálních džihádistů Islámský stát daleko lépe než al-Káida využívá sociální média, skrze která se mu daří oslovovat řadu zejména mladých lidí.

Nutnost efektivnější vojenské akce

Chertoff vidí několik cest, jak Islámský stát porazit. „Bude nutná vojenská akce, která bude mnohem efektivnější než ty dosavadní,“ poznamenal mimo jiné. Vedle zmenšení území, na němž organizace operuje, by se bývalý americký ministr zaměřil na lepší monitoring zahraničních bojovníků, ale i těch, kteří v Evropě nebo Spojených státech verbují nové stoupence Islámského státu.

Dvaašedesátiletý Chertoff byl ministrem vnitřní bezpečnosti ve vládě George Bushe v letech 2005 až 2009.

Stovky rekrutů IS jsou ochotny k sebevražedným útokům

 • Stovky dobrovolníků mířících do řad radikální skupiny Islámský stát v letech 2013 a 2014 bylo ochotných k sebevražedným útokům. Z více než 4600 žadatelů o přijetí jich bylo zhruba 12 procent, tedy kolem 550. Zájemci pocházeli ze 70 zemí světa, nejmladšímu bylo 12 let, nejstaršímu pak 70.
 • Vyplývá to z analýzy ukořistěných náborových formulářů IS, kterou dnes zveřejnilo americké vojenské středisko pro boj proti terorismu CTC.
Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...