15. září 2017 7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministr financí USA chtěl použít vládní letadlo na svatební cestu. Kvůli ‚bezpečné komunikaci‘

Steven Mnuchin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steven Mnuchin. | foto: Reuters

WASHINGTON Generální inspekce amerického ministerstva financí prověřuje informace o záměru ministra Stevena Mnuchina využít vládní letadlo k soukromým účelům. Mnuchin, který chtěl v srpnu vládním letadlem odletět na svatební cestu do Evropy, si nakonec svůj plán rozmyslel. Prezident Donald Trump prohlásil, že má v ministra financí „absolutní důvěru“.

Svůj zájem využít vládní letadlo odůvodnil Mnuchin potřebou mít k dispozici zajištěný kanál pro důvěrnou komunikaci. Jako člen Národní bezpečnostní rady (NSC) chtěl mít zaručený kontakt s Washingtonem. Ministr nakonec svou žádost stáhl a ministerstvo vydalo prohlášení, že k zajištění bezpečné komunikace našlo jiné cesty.

Mnuchin se oženil v červnu s Louise Lintonovou a ceremoniálu byli přítomni prezident Trump i viceprezident Mike Pence. V srpnu ministr strávil dovolenou ve Skotsku, Francii a Itálii. Ministerská inspekce navíc podle agentury AP prošetřuje ze stejných důvodů i jeho srpnovou cestu s manželkou do Kentucky.

Trump nicméně důvěru v Mnuchina neztratil. Novinářům řekl, že ho zná velmi dlouho a má k němu absolutní důvěru. „Je to upřímný a velmi čestný člověk,“ prohlásil prezident.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz