Austin a jeho jihokorejský protějšek So Uk na středečním jednání v Soulu také podle Reuters potvrdili, že jejich společným cílem je dosažení úplné denuklearizace Korejského poloostrova a zajištění trvalého míru na poloostrově.
USA budou usilovat nadále o odzbrojení Severní Koreje. Silného spojence vidí v Japonsku, společně kritizují Čínu |
„Vzhledem k bezprecedentním hrozbám, které představují jak KLDR, tak Čína, nebylo spojenectví mezi USA a Jižní Koreou nikdy důležitější,“ řekl Austin. Šéf Pentagonu podle agentury DPA zdůraznil důležitost vojenské připravenosti. Obě strany musejí podle něj usilovat o to, aby v případě potřeby byly schopny „ještě týž večer bojovat“.
Na návštěvě v Jižní Koreji je rovněž americký ministr zahraničí Antony Blinken, který jedná se svým jihokorejským protějškem. Cesta amerických ministrů do Soulu navazuje na jejich pobyt v Tokiu, při němž Austin a jeho japonský kolega Nobuo Kiši vyjádřili obavy z narůstajících snah Číny posílit svůj vliv v regionu.
Také Blinken po jednání v Tokiu uvedl, že Peking je čím dál „represivnější v domácí politice a agresivnější v zahraničních vztazích“ s ohledem na nárokování neobydleného souostroví Senkaku ve Východočínském moři, požadavky v Jihočínském moři a politiku vůči Tchaj-wanu.
Čínský parlament schválil návrh volebního zákona v Hongkongu |
Dalším tématem jednání v Tokiu bylo například porušování lidských práv ze strany Číny v Hongkongu a v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Čína ve středu v reakci na zprávy o jednání Tokio a Washington vyzvala, aby se přestaly vměšovat do čínských vnitřních záležitostí.
V úterý vlivná sestra severokorejského lídra Kim Čong-una kritizovala Spojené státy a Jižní Koreu za jejich společné vojenské cvičení a Američanům vzkázala, aby se podobného jednání vyvarovaly, pokud chtějí „dobře spát“.
Bidenova vláda se podle vysoce postaveného činitele v únoru několika způsoby pokusila se Severní Koreou navázat kontakt, aby „snížila riziko eskalace“. Pchjongjang však až dosud na americké snahy nereagoval.