11. dubna 2018 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký ministr obrany chce strategii na odvetu v Sýrii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Americký ministr obrany Mattis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr obrany Mattis. | foto: Reuters

Londýn/Washington Americký ministr obrany Jim Mattis není jednoznačně pro vojenskou operaci proti Sýrii, kterou plánuje prezident Donald Trump. Podle serveru Politico je Mattis proti amatérské akci bez řádné úvahy, jaký bude důsledek. Trump chce rozhodnout co nejdříve o odvetě za údajný chemický útok na město Dúmá. Ačkoli se uvádí, že USA jsou připraveni podpořit spojenci jako Francie a Británie, podle The Times britská premiérka Therasa Mayová v úterním telefonátu s Trumpem řekla, že Británie potřebuje o útoku na Dúmu více informací.

Mattisův spolupracovník a bývalý velvyslanec v Iráku James Jeffrey řekl, že šéf Pentagonu není pro odvetnou akci, pokud nebude promyšlena celková strategie USA v Sýrii. Americká dministrativa nyní podle něj takovou strategii nemá.

Také Eric Edelman, který pracoval v administrativě George Bushe, řekl, že loňský raketový útok na Sýrii rovněž nebyl ukotven v širší strategii. Trump loni rozhodl o útoku na syrskou základnu za chemický útok na Chán Šajchún. Z amerických lodí bylo vypáleno 59 střel. Spekuluje se o tom, že tentokrát chce Trump masivnější akci. Podle Edelmana americká loňská odveta syrský režim neodradila od dalšího použití chemických zbraní právě proto, že chyběl širší strategický plán.

Bývalý generál s odvetou nesouhlasí

Jeffrey také poukázal na to, že se Mattis snaží chránit vojenské zdroje kvůli Severní Koreji a chce, aby se pozornost soustředila na ni. „Dokud je tu nebezpečí severokorejských raket, nebude Mattis chtít rozptylovat pozornost kvůli něčemu na Blízkém východě, co může skončit širším konfliktem s Íránem,“ řekl.

Americký generál ve výslužbě Jack Keane řekl, že odradit režim od používání chemických zbraní nelze odvetným útokem. „Musíte použití chemických zbraní zabránit a to je možné jedině zničením odpalovacího zařízení nebo chemických zbraní samotných či obojího,“ řekl.

Mayová podle The Times v úterý Trumpovi řekla, že Británie potřebuje další důkazy o chemickém útoku na Dúmu. Podle listu ji Trump o vojenskou účast v odvetné akci nežádal. Dohodli se prý, že mezinárodní společenství musí zareagovat, avšak jednoznačně neobvinili syrský režim. „Shodli se, že zprávy o chemickém útoku v Sýrii jsou nepřijatelné a pokud se potvrdí, budou dalším důkazem krutosti režimu syrského prezidenta Bašára Asada proti vlastnímu národu a jeho naprosté lhostejnosti k právním závazkům týkajícím se chemických zbraní,“ stojí prý v záznamu o rozhovoru.

Lidovky.cz, ČTK
  • 8Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PRACOVNÍ SKUPINY – VÝROBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč