29. března 2018 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký ministr pro veterány rezignoval. Trump chce dát post svému osobnímu lékaři

Americký ministr pro veterány David Shulkin končí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr pro veterány David Shulkin končí. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký ministr pro záležitosti veteránů David Shulkin brzy rezignuje na svou funkci. Oznámil to ve středu americký prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu zároveň řekl, že na uvolněnou funkci nominuje svého osobního lékaře Ronnyho Jacksona.

O Shulkinově osudu se ve Washingtonu dlouho spekulovalo. Jeho pozici výrazně oslabil skandál z letošního února, kdy se ukázalo, že při své loňské cestě do Británie a Dánska neoprávněně přijal lístky na tenisový turnaj ve Wimbledonu a jeho žena cestovala na náklady státu.

Přestože Shulkin zpětně tyto výdaje zaplatil, volání po jeho odchodu neustalo. Podle zpravodajského serveru Politico k jeho definitivnímu konci přispěla kritika z úst Peta Heghseta, komentátora televize Fox News, jejímž je prezident vděčným divákem.

Jako neúspěšný člen Trumpova vládního týmu se Shulkin připojuje k nedávno vyhozenému ministru zahraničí Rexu Tillersonovi a k poradcům Reince Priebusovi a Herbertu McMasterovi, které potkal stejný osud. Na informaci o svém uvolnění ministr Shulkin nereagoval.

Jeho nástupce Jackson na sebe upozornil loni, kdy americkým médiím poskytl neobvyklý rozhovor o prezidentově zdravotní prohlídce. Popřel tehdy spekulace o nestabilním stavu Trumpovy psychiky. Jak bude zvládat práci ministerstva pro záležitosti veteránů, třetího největšího v americké vládě po obraně a vnitřní bezpečnosti, je ale podle washingtonských komentátorů nejisté. Nominaci musí schválit Senát, kde podle serveru Politico vůči Jacksonovi převládá „zdrženlivost“.

Padesátiletý Jackson je kontradmirálem amerického námořnictva a ve funkci lékaře Bílého domu působil už za vlády George Bushe mladšího i Baracka Obamy. „Admirál Jackson je sám jako příslušník armády dobře vycvičen a kvalifikován, viděl na vlastní oči obrovskou obětavost našich veteránů a hluboce cítí dluh, který vůči nim naše země má,“ prohlásil Trump.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz