Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Americký Phantom dělající výkrut těsně nad sovětským ‚Medvědem‘? Záhada fotky ze studené války vyřešena

Svět

  16:42
WASHINGTON/PRAHA - Na začátku týdne obletěl sociální sítě milovníků letadel unikátní snímek sovětského bombardéru Tupolev Tu-95 Bear (Medvěd). Těsně nad čtyřmotorovým strojem, který může nést střely s atomovými hlavicemi, dělá výkrut americká stíhačka McDonnell F-4 Phantom II.

Zákrok proti Tu-95 vyvrcholil zábavou pro obě strany. foto: Robert Sihler

Protože je snímek rozmazaný, nebylo jasné jakému státu stíhačka patřila. Web The Aviationist tipoval, že půjde o letectvo USA. Bylo jasné, že snímek je z období studené války. Podle serveru se výkruty blízko druhého letadla používají jako agresivního forma neozbrojeného zásahu proti letadlu, které třeba neodpovídá na vysílání dispečerům.

Tyto nebezpečné manévry - jak z filmu Top Gun - za studené války prováděli sovětští i američtí piloti.

Výkrut pro pobavení sovětské posádky.

Příběh dosud neznámé fotky tím ale neskončil. A má i překvapivou pointu. Serveru The Aviationist se totiž ozval autor snímku Robert Sihler, navigátor a zbraňový operátor druhého zasahujícího Phantomu. „Napamatuju si přesně datum, ale bylo to koncem roku 1973, nebo začátkem roku 1974. Šlo o F-4C, který náležel k jednotce 57th FIS létající z Keflaviku. Misí bylo standardní ‚zakročení‘ dvěma F-4 proti ‚Medvědovi‘,“ napsal Sihler Aviationistu.

Sihler z islandského Keflaviku létal jeden rok na F-4 jako navigátor a zbraňový operátor. Později přesedlal v USA na transportní letadla a do výslužby odešel v roce 1991 jako plukovník. „V době nasazení z Keflaviku jsme proti ‚Medvědům“ létali průměrně dvakrát týdně. Tu-95 je jediné ruské letadlo, které jsem tam tehdy viděl. V podstatě jsme proti ‚Medvědům‘ létali v pátek a v neděli.“

Tu-95 a F-4 Phantom.

Proč právě na začátku a konci víkendu? Sihlers proto má specifické vysvětlení. „Létali z Murmansku na Kubu v rámci tréninkových misí a také asi v rámci ‚zábavných‘ misí. Výkruty jsme nad bombardérem dělali na žádost sovětské posádky. Rukama nám dávali signál, že chtějí, abychom udělali výkrut a pak si nás při tom také fotili. Studená válka se oteplovala a přístup z obou stran se vylepšil,“ popsal Sihler.

Phantomy proti ‚Medvědům‘ létaly z Keflaviku dvakrát týdně.
Sovětský bombardér Tu-95.

Podle něj nebyl výkrut složitým ani nebezpečným manévrem. „Ani náhodou! Sověti to po nás chtěli. Výkruty nebyly nebezpečné.“