Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Americký sen vs. ničivý socialismus.‘ Trump přijal republikánskou nominaci na prezidenta

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií a synem Barronem na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií a synem Barronem na... | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump přijal republikánskou nominaci do boje o Bílý dům. O druhý mandát se v listopadu utká s demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem, kterého ve svém projevu ostře kritizoval. Vítězství demokratů by podle něj prohloubilo rasové nepokoje v zemi a zhoršilo vývoj epidemie covidu-19. S Bidenem by podle šéfa Bílého domu do USA přišel chaos, nejistota a násilí v ulicích.

„Se srdcem plným vděčnosti a nezměrným optimismem přijímám dnes večer nominaci na prezidenta Spojených států,“ řekl 74letý Trump na závěr nominačního sjezdu Republikánské strany. V asi hodinovém projevu slíbil, že v příštích čtyřech letech bude dělat více toho, co činil doposud. Vyjádřil také soustrast obětem hurikánu Laura, který se ve čtvrtek přehnal americkým státem Louisiana.

Trump řekl, že ve volbách se bude rozhodovat mezi „americkým snem“ a „ničivým“ socialismem, jehož je podle něj 77letý Biden „trojským koněm“. Svého demokratického rivala označil za hrobaře americké velikosti a příslušníka „zkrachovalé politické třídy“. Bidena, který je podle agentury Reuters považován za umírněného levicového politika, se prezident snažil vykreslit jako krajně levicového extremistu.

„Nikdo nebude v Bidenově Americe v bezpečí,“ uvedl Trump, podle kterého by měli v případě vítězství jeho rivala anarchisté a kriminálníci volné pole působnosti.

Je Amerika Donalda Trumpa bezpečná?

Demokratický kandidát Trumpova varování odmítl. „Když Donald Trump dnes večer říká, že nebudete v Americe Joea Bidena v bezpečí, rozhlédněte se a zeptejte se sami sebe: Jak moc jste v bezpečí v Americe Donalda Trumpa?“ napsal Biden na twitteru.

Současný šéf Bílého domu slíbil rovněž vítězství nad koronavirem a brzkou vakcínu proti covidu-19, který virus způsobuje. Obvinil znovu Čínu, že za rozšíření viru do světa může. Biden by podle něj nedokázal virus zastavit. „Plán Joea Bidena není řešením viru, ale spíše kapitulací,“ řekl.

Oslovit se prezident snažil v projevu i černošské voliče. „Udělal jsem pro černošskou komunitu za tři roky více než Joe Biden za 47 let,“ řekl. „S velkou skromností“ pak řekl, že pro americké černochy udělal více než kterýkoli prezident od Abrahama Lincolna, za něhož byli osvobozeni z otroctví.

Prezident také připomněl svou snahu o to, aby členské státy Severoatlantické aliance více přispívaly do rozpočtu na obranu.

Svůj nominační projev Trump pronesl v zahradě Bílého domu navzdory kritice z řad demokratů i některých republikánů, že tím sídlo amerického prezidenta zneužívá ke stranickým účelům.

Navzdory epidemii covidu-19, s nímž v USA zemřelo již více než 180.000 lidí, si Trumpův projev vyslechla přímo na místě asi tisícovka pozvaných hostů. Navzdory doporučení epidemiologů seděli na židlích bez větších rozestupů a většina z nich neměla roušku. Po skončení prezidentova proslovu následoval ohňostroj.

V okolí Bílého domu se shromáždili Trumpovi odpůrci, kteří se snažili narušit jeho projev výkřiky a bubnováním. Nesli transparenty s protitrumpovskými hesly a zpívali popěvky na podporu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Podle agentury Reuters byly zvuky, které demonstranti vydávali, občas slyšet v živém přenosu Trumpova projevu, nijak výrazně jej ale nenarušily.

Na podporu Trumpovy kandidatury v poslední den republikánského sjezdu vystoupila mimo jiné jeho dcera Ivanka. Promluvilo také několik bývalých demokratických voličů, kteří uvedli, že nyní budou hlasovat pro republikánského kandidáta. Kongresman Jeff Van Drew, který přešel od demokratů k republikánům, označil Bidena za loutku radikální levice.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...