Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump opět osvobozen. Podle Senátu není vinen z podněcování ke vzpouře v Kapitolu

Exprezident USA Donald Trump. foto: ČTK

Washington - Bývalý prezident Donald Trump se v souvislosti s násilnostmi v Kongresu z letošního 6. ledna nedopustil podněcování ke vzpouře. Rozhodl o tom americký Senát. Pro odsouzení republikánského exprezidenta v procesu ústavní žaloby hlasovalo 57 senátorů, k dosažení potřebné dvoutřetinové většiny chybělo deset hlasů.
  21:52aktualizováno  14. února 7:25

Trump výsledek hlasování uvítal a proces označil za další fázi honu na čarodějnice. Podle vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella ale není pochyb o tom, že Trump je za vyvolání násilností morálně zodpovědný.

Prokuratura v Georgii zahájila vyšetřování Trumpa kvůli snaze zasáhnout do výsledků voleb

Pro Trumpovo odsouzení hlasovalo i sedm republikánů, což je v takzvaném impeachmentu nejvíce. Za poslední rok je to podruhé, co Trump ústavní žalobu přestál a byl osvobozen. Dnešní jednání Senátu provázela přísná bezpečnostní opatření, před budovou Kongresu stáli ozbrojení členové národní gardy.

Demokraté podali ústavní žalobu na Trumpa za jeho roli při násilnostech v Kongresu, na který v lednu zaútočil dav Trumpových stoupenců. Ten den zákonodárci měli na programu potvrzení výsledků listopadových prezidentských voleb, v nichž zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden. V souvislosti s výtržnostmi v Kapitolu zemřelo pět lidí.

Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell krátce po hlasování, kdy se vyslovil pro Trumpovo osvobození, o exprezidentovi řekl, že je za nepokoje „prakticky a morálně zodpovědný“. McConnell, který dříve patřil k Trumpovým spojencům, také prohlásil, že Trump ostudně porušil své prezidentské povinnosti. Připomněl, že někdejší šéf Bílého domu by také mohl být souzen podle trestního práva. Proti jeho odsouzení v Senátu tento vlivný republikánský politik hlasoval kvůli tomu, že proces proti Trumpovi po skončení jeho funkčního období považoval za protiústavní.

V Senátu začal proces s Trumpem. Co se od impeachmentu dá čekat a proč má malou šanci na úspěch?

„Šestý leden se ve Spojených státech zapíše do historie jako den hanby. To, že Donald Trump nebyl odsouzen, se do historie zapíše jako hlasování hanby,“ řekl šéf senátní většiny, demokrat Chuck Schumer.

Demokraté se během nyní ukončeného procesu snažili dokázat, že Trump svými výroky o údajně zfalšovaných volbách a nutnosti tvrdě bojovat za jeho vítězství své stoupence vybízel k násilí. Pomocí impeachmentu mu chtěli zabránit v tom, aby se o prezidentský úřad mohl v roce 2024 ucházet znovu, o čemž Trump uvažuje. V sobotu Trump svým stoupencům vzkázal, že „naše historické, vlastenecké a nádherné hnutí Udělejme Ameriku znovu velikou právě začíná“ a že o další podrobnosti se s nimi podělí v příštích měsících.

Britská veřejnoprávní stanice BBC uvedla, že osvobození v základní rovině znamená pro Trumpu výhru. Nicméně záběry jeho příznivců, jak s americkou vlajkou v ruce plundrují Kapitol, se už navždy budou spojovat se „značkou Trump“. „Každé shromáždění, které uspořádá, bude vyvolávat vzpomínky na tyto výtržnosti,“ uvádí BBC.

Loni v únoru byl Trump osvobozen při impeachmentu v souvislosti s údajným zneužitím funkce a mařením spravedlnosti se snahou přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ke kroku politicky výhodnému pro Trumpa. Agentura AP upozorňuje, že před rokem šlo o složitou žalobu kvůli snahám najít špínu na tehdejšího rivala Joea Bidena. Nynější proces byl nabitý emocemi, o něž se postarala drsná videa z útoku na Kongres, tedy z událostí, které nečekaně odhalily zranitelnost americké demokracie.

  • První ústavní žaloba byla podána, když americký deník The Wall Street Journal v polovině září 2019 napsal, že Trump, jako tehdejší šéf Bílého domu, opakovaně naléhal na nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval syna tehdejšího favorita demokratů na nominaci do prezidentských voleb, někdejšího viceprezidenta a současného prezidenta Joea Bidena, kvůli podezření z korupce při jeho podnikání na Ukrajině.
  • Biden starší podle Trumpa v roce 2016 ochránil svého syna Huntera před vyšetřováním na Ukrajině a vyhrožoval Kyjevu, že Washington jinak zastaví vojenskou pomoc této východoevropské zemi. Trump kritizoval také Hunterovy aktivity v Číně s tím, že Biden mladší si zajistil obchodní příležitost, když svého otce doprovázel na konci roku 2013 na oficiální cestě do Číny. Trump přitom podezření z naléhání na ukrajinského prezidenta ohledně vyšetřování Huntera Bidena odmítl.
  • Šéfka demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová pak 24. září 2019 oznámila, že dolní komora Kongresu zahájí proces přípravy žaloby na Trumpa. Zelenskyj následně při osobním setkání s Trumpem prohlásil, že podle jeho názoru na něj šéf Bílého domu v telefonátu nevykonával nátlak. Rozhovor označil za "dobrý" a "normální". Pelosiová naopak uvedla, že podle zveřejněného přepisu hovoru je žaloba na republikánského prezidenta správná.
  • "Zápis zveřejněný Bílým domem potvrzuje, že prezidentovo chování narušuje integritu našich voleb, důstojnost úřadu prezidenta a národní bezpečnost," uvedla Pelosiová. Hunter Biden pak odmítl kritiku, kterou ho kvůli Ukrajině zahrnul Trump, zatímco Joe Biden 9. října 2019 poprvé veřejně vyzval k podání žaloby. "Před zraky celého světa a amerického lidu porušil Donald Trump svou prezidentskou přísahu, zradil tento národ a spáchal činy, které zakládají důvod k podání ústavní žaloby," řekl Biden.
  • Sněmovna 31. října 2019 schválila rezoluci s dalším průběhem vyšetřování. Pro návrh bylo 232 ze 432 přítomných kongresmanů, naopak všichni republikáni a také dva demokraté byli proti. Šéf Bílého domu na hlasování okamžitě zareagoval na twitteru, kde napsal, že jde o "největší hon na čarodějnice v americké historii". Sněmovna pak v polovině listopadu zahájila sérii veřejných slyšení.
  • Demokraté představili 10. prosince 2019 dva články žaloby, která Trumpa vinila ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu a o týden později sněmovna text žaloby schválila. Z republikánů impeachment nepodpořil nikdo. V Senátu 16. ledna 2020 formálně začal impeachmentový proces, když demokrat Adam Schiff přečetl znění žaloby. Rozhodující fáze impeachmentu začala debatou o organizaci a pravidlech jednání, demokraté následně předložili argumenty ke zdůvodnění žaloby.
  • Trumpova obhajoba vyzvala senátory, aby šéfa Bílého domu osvobodili. Senátoři odmítli předvolat svědky, což otevřelo cestu k osvobození prezidenta a 5. února 2020 pak nejprve poměrem 52 ku 48 hlasům rozhodli, že je Trump nevinen, pokud jde o první článek ústavní žaloby, který se týkal možného zneužití pravomoci. Následně poměrem 53 ku 47 hlasům schválili, že je Trump nevinný, i pokud jde o druhý článek žaloby týkající se obstrukcí vůči Kongresu.
  • Trump se před nedávnem stal prvním americkým prezidentem, který impeachmentu čelil podruhé. Impulsem se staly událost z 6. ledna letošního roku, kdy sídlo amerického Kongresu během schůze k výsledkům prezidentských voleb napadl dav Trumpových příznivců, přičemž nejen podle Demokratické strany k násilí a výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb.
  • V důsledku chaosu při vpádu výtržníků do Kongresu zemřelo pět lidí a demokraté se následně rozhodli zahájit proces impeachmentu i přesto, že do konce Trumpova funkčního období zbývaly necelé dva týdny. Sněmovna reprezentantů 13. ledna podpořila návrh ústavní žaloby za podněcování ke vzpouře. Hlasovalo pro něj 222 demokratů i deset členů Republikánské strany. Ústavní žalobou se začali američtí zákonodárci zabývat 9. února, necelé tři týdny po Trumpově odchodu z funkce.
  • Většina republikánských zákonodárců sice označila impeachment po obchodu obžalovaného z funkce za neústavní, Senát se však usnesl na tom, že ústavní žaloba na Trumpa je s ústavou v souladu. Dnes Senát rozhodl, že Trump není vinen z podněcování ke vzpouře v souvislosti s násilnostmi v Kongresu z 6. ledna, a Trumpa tak osvobodil. Pro odsouzení republikánského exprezidenta sice hlasovalo 57 senátorů, potřebné dvoutřetinové většiny ale nedosáhli.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!