Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První dva Trumpovi ministři grilováním v Senátu prošli. Nový šéf CIA si musí počkat

Donald Trump při setkání s prvním jmenovaným ministrem Jamesem Mattisem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump při setkání s prvním jmenovaným ministrem Jamesem Mattisem. | foto: ČTK

WASHINGTON Prezident Donald Trump se již dal do práce, společně s ním i americký Senát, který v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) výraznou většinou schválil do svých funkcí rovnou dva ministry, vysloužilé generály námořnictva. Postu ministra vnitřní bezpečnosti se ujme John Kelly, a ministrem obrany USA se stane James Mattis. V Senátu se pozdrželo kvůli demokratům jen schválení Mikea Pompea ředitelem CIA.

Vysloužilý generál námořnictva James Mattis se stal prvním potvrzeným členem vlády amerického prezidenta Trumpa. Do funkce ministra obrany ho výraznou většinou hlasů schválil Senát, informovala agentura Reuters.

Bývalý americký ministr obrany a bývalý generál americké námořní pěchoty James...

Trump podepsal zákon schválený tento týden oběma komorami Kongresu, který Mattisovi umožní usednout do křesla šéfa Pentagonu, ačkoli pro výkon politické funkce nesplňuje zákonný požadavek, podle něhož by měl být mimo aktivní vojenskou službu minimálně sedm let.

Senát odsouhlasil i Kellyho ministrem vnitřní bezpečnosti

John Kelly se tak stal druhým potvrzeným členem vlády prezidenta Donalda Trumpa. Krátce před ním schválil Senát do funkce ministra obrany Jamese Mattise. Pro Kellyho hlasovalo 88 senátorů, 11 bylo proti a jeden se zdržel hlasování, napsala agentura Reuters.

Trump již dříve uvedl, že Kelly bude stát v čele naléhavého úkolu zastavit nelegální přistěhovalectví a zajistit hranice. Pokud Trump dodrží své sliby z kampaně, ponese Kellyho ministerstvo odpovědnost za přísnější prověřování přistěhovalců přicházejících do USA.

Ministerstvo by rovněž mělo realizovat Trumpovy plány týkající se imigrantů, kteří žijí v zemi nelegálně. Nový prezident v kampani mimo jiné prohlásil, že chce vyhostit všech zhruba 11 milionů lidí, kteří se podle odhadů v USA zdržují nezákonně. Řekl, že chce ukončit i právo na získání občanství pro děti přistěhovalců narozené v USA.

John Kelly je Trumpův kandidát na post ministra pro vnitřní bezpečnost....

Kelly také podporuje Trumpovy plány vystavět na americko-mexické hranici zeď, která má zastavit příliv ilegálních migrantů do USA. Podotkl ale zároveň, že pouhá fyzická bariéra problém nevyřeší.

Demokratům se podařilo pozdržet schválení Pompea ředitelem CIA

Zástupci Demokratické strany v americkém Senátu pozdrželi schválení Mikea Pompea do funkce ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA). Kvůli námitkám tří demokratických senátorů, kteří protestovali proti příliš rychlému potvrzování kandidátů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, bude Senát o Pompeovi hlasovat až v pondělí.

Trumpovi republikáni, kteří mají v 100členném Senátu většinu 52 křesel, se podle agentury Reuters s demokraty přeli o schvalování kandidátů na funkce ve vládě a v dalších vysokých pozicích.

Republikáni podle agentury Reuters doufali ve schválení nejméně sedmi kandidátů v průběhu pátku. Demokraté si ale stěžovali, že se republikánští senátoři snaží prosadit potvrzení kandidátů do funkcí příliš rychle, ačkoli mnozí kandidáti nepodali včas finanční a další informace o své osobě.

Demokratičtí senátoři Ron Wyden z Oregonu, Richard Blumenthal z Connecticutu a Patrick Leahy z Vermontu se ale vzepřeli proti potvrzení Pompea do funkce ředitele CIA a požadovali, aby bylo na „prověření a diskusi“ ohledně Pompeovy nominace vyčleněno více času.

Republikáni demokratické senátory kritizovali, že zbytečně schválení Pompea odkládají a CIA proto kvůli nim zůstane přes víkend bez vedení.

Mike Pompeo by se měl stát šéfem hlavní zahraniční rozvědky CIA. Při svém...

„Vyzývám členy Senátu, aby splnili svou ústavní povinnost a rychle potvrdili mé zbývající vysoce kvalifikované kandidáty, abychom mohli začít bez prodlení pracovat pro blaho amerického lidu,“ uvedl Trump v prohlášení.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....