13. června 2019 19:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký úřad žádá propuštění Trumpovy oblíbené poradkyně. Urážlivě kritizovala opoziční kandidáty

Poradkyně prezidenta Donalda Trumpa si v této neobvyklé pozici zřejmě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poradkyně prezidenta Donalda Trumpa si v této neobvyklé pozici zřejmě... | foto: Reuters

WASHINGTON Americký federální úřad, který dohlíží na chování státních úředníků, dnes doporučil Bílému domu, aby propustil poradkyni prezidenta Donalda Trumpa Kellyanne Conwayovou. Obvinil ji, že opakovaně porušovala zákony, když loni v televizi a na sociálních sítích urážlivě kritizovala opoziční kandidáty do Senátu. Bílý dům doporučení obratem odmítl.

Dvaapadesátiletá Conwayová patří k hlavním Trumpovým poradcům a prezidentovi pomáhá už od dob jeho volební kampaně, kterou částečně řídila. Několikrát se ocitla uprostřed veřejně propíraných skandálů, nechvalně se například proslavila výrazem „alternativní fakta“. Za porušování etických principů ji několikrát kritizovali poslanci demokratů i vládních republikánů.

Kellyanne Conwayová a Steve Bannon
Kellyanne Conwayová po boku svého šéfa, Donalda Trumpa a jeho manželky Melanie.

„Paní Conwayová se opakovaně dopouští přestupků a prokázala neúctu k zákonům. Proto doporučujeme, aby byla propuštěna z federálních služeb,“ uvedl v prohlášení Úřad zvláštního žalobce (OSC), respektovaný nezávislý orgán monitorující služební výkony státních úředníků. Podle serveru Politico se k osobě zaměstnance Bílého domu kriticky vyjádřil poprvé. 

Úřad se odvolal na Hatchův zákon z roku 1939, který osobám ve státních službách s výjimkou prezidenta nebo viceprezidenta zapovídá pronášet nemístná politická prohlášení. Conwayová se podle OSC tohoto činu dopustila tím, že v televizních rozhovorech a na sociálních sítích opakovaně přezíravě komentovala kandidáty v alabamských doplňovacích volbách do federálního Senátu. Podle Hatchova zákona může být postižena výpovědí nebo přeložením, případně symbolickou pokutou.

Conwayová kromě toho pobouřila OSC svým nedávným prohlášením, jímž Hatchův zákon zlehčovala. „Jestli mě chcete umlčet s pomocí Hatchova zákona, nebude to fungovat. Až přijde čas nastoupit do vězení, dejte mi vědět,“ prohlásila koncem května ironicky v televizním interview.

Mluvčí Bílého domu v první reakci označil prohlášení OSC za „hluboce mylné“, protože upírá Conwayové ústavní právo svobody slova. Podle agentury Reuters je nanejvýš pochybné, že Trump v době začínající volební kampaně svou oblíbenou a mimořádně loajální poradkyni vyhodí.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.