Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Americký velvyslanec zprostředkuje mírová jednání na Blízkém východě

Svět

  16:04aktualizováno  17:49
RAMALLÁH - Palestinské vedení schválilo nepřímé mírové rozhovory s Izraelem. Oznámil to podle agentury Reuters mluvčí Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásir Abid Rabbú po jednání výkonného výboru OOP v Ramalláhu. Mezi palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem je bude zprostředkovávat americký emisar George Mitchell. Spojené státy i Izrael rozhodnutí OOP uvítaly.

Americký velvyslanec pro Blízký východ George Mitchell (vlevo) při jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Jeruzalémě foto: Reuters


"Pokud jde o nás, může být zahájení nepřímých jednání oznámeno dnes," řekl Rabbú.

Po schválení vedením OOP, která je ve světě uznávána jako jediný legitimní reprezentant Palestinců, může být zahájena Mitchellova čtyřměsíční "kyvadlová diplomacie". Podle amerického očekávání má vyústit v přímá izraelsko-palestinská jednání. Ta byla přerušena před 18 měsíci kvůli začínajícímu předvolebnímu boji v Izraeli a kvůli vypuknutí izraelské vojenské ofenzivy v pásmu Gazy v prosinci 2008.

"Je to důležitý a vítaný krok," zhodnotil rozhodnutí OOP mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowely. Zahájení jednání považuje za důležitý krok v mírovém procesu. "George Mitchell se ještě dnes sejde s prezidentem Abbásem," doplnil.

Mitchell je v regionu od poloviny týdne a v posledních dnech se opakovaně sešel s nejvyššími izraelskými představiteli i s palestinským prezidentem Abbásem.

Ohledně úspěšnosti Mitchellovy mise a jednání označovaných za sbližovací ale vládnou pochybnosti. Ani ve vedení OOP se nejnovější americká blízkovýchodní iniciativa, navzdory konečnému souhlasu, zdaleka nesetkává s jednomyslným přijetím.

Hlavní palestinská frakce v OOP, prezidentova strana Fatah, předem řekla, že nepřímá jednání s Izraelem podpoří. Zástupce levicové Demokratické fronty pro osvobození Palestiny (DFLP) naproti tomu vyjádřil podle agentury AFP silné výhrady. "Podle našeho názoru americké sliby stále ještě nepředstavují dostatečné záruky... aby byl politický proces plodný," citovala ho agentura AFP.
Zástupce rovněž levicové Lidové fronty pro osvobození Palestiny (PFLP) pak "jednání v současné podobě" přímo odmítl.

Ostře proti i Hamas, skeptický je i Izrael
Ostré odmítnutí "absurdních" rozhovorů s Izraelem zaznělo od islamistického radikálního hnutí Hamas, které je hlavním rivalem Fatahu a vládne v pásmu Gazy. "Varujeme vedení OOP před jakýmkoli rozhodnutím o obnově jednání s nepřítelem (Izraelem) a před tím, aby izraelským okupantům umožnilo páchat další zločiny na našem lidu," citovala AFP z prohlášení Hamasu.

Skepse převládá i na izraelské straně. Podle místopředsedy vlády a jednoho z vůdců pravicového bloku Likud Dana Meridora jsou chystané nepřímé rozhovory předem odsouzeny k nezdaru.

"Nepovedou k ničemu," řekl Meridor v interview zveřejněném tento týden v deníku Jerusalem Post. "Každý z táborů bude chtít přetáhnout Američany na svou stranu, což bude mít opačný efekt a jednací strany od sebe vzdálí." Podle Meridora, který je členem izraelského bezpečnostního kabinetu, mají šanci na úspěch jen přímá jednání, během nichž Izrael "bude muset učinit těžká rozhodnutí".

Mezi Izraelem a Palestinci přetrvávají zásadní neshody v postoji ke
klíčovým otázkám: stanovení hranic budoucího palestinského státu, statusu Jeruzaléma, budoucnosti židovských osad na západním břehu Jordánu a návratu palestinských uprchlíků. Největší překážkou pro snahy o obnovu rozhovorů byl spor mezi Izraelem a Palestinci ohledně izraelské kolonizační politiky.

Autor: