Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
18. ledna 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký veterán po 45 letech našel vietnamskou milenku. Nyní pátrají po své dceři

Jim Reischl se setkal se svou první láskou po 45 letech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jim Reischl se setkal se svou první láskou po 45 letech. | foto: Video/SCTimes.comReprofoto

HO ČI MINOVO MĚSTO/PRAHA Těch párů bylo během 70. let nepočítaně. A dětí vzešlých z těchto krátkodobých románků z války ve Vietnamu až kolem 100 tisíc. Jedním z nich byla i dcera veterána americké armády Jima Reischla a barové společnice Thi Hanh Nguyenové. Jejich příběh je ale jiný. Reischl se totiž rozhodl svou dávnou lásku znovu najít - a s ní i jejich ztraceného potomka.

Na tu černovlasou drobnou dívenku si Jim Reischl pamatuje velmi dobře. Stejně jako na ty dny a noci v hodinovém hotelu, které trávili v posteli, poslouchali desky Beatles a sledovali černobílou televizi. Jejich životní příběh popisuje server The Washington Post.

Seznámili se v roce 1969 v Ho Či Minově městě, tehdy ještě Saigonu. Jedenadvacetiletý Jim tenkrát zrovna sloužil v americké armádě, kde byl seržantem vzdušných sil. Tak jako mnoho amerických vojáků v té době se i Jim brzy zamiloval. Jeho láskou se stala mladičká barová společnice Thi Hanh Nguyenová, tehdy ještě Linh Hoaová.

Románek trval asi rok. V roce 1970 ale přišel povolávací rozkaz, Jim musel zpátky do USA. Hanh chtěla, ať s ní zůstane ve Vietnamu, to ale Jim odmítl. Slovům, že je těhotná, nevěřil.

Nyní lituje. „Byl jsem mladý a hloupý,“ svěřil se. Navzdory dvěma manželstvím a pokročilému věku totiž na svou vietnamskou lásku nezapomněl a 35 let po jejich odloučení se ji rozhodl vyhledat.

Otec jednoho syna hledání započal v roce 2005, kdy se snažil bývalou barovou společnici dopátrat na internetu. Když tento způsob nevyšel, zkontaktoval organizaci Father Founder, která pomáhá americkým veteránům s hledáním jejich americko-asijských potomků. Na základě spolupráce s touto organizací se do Vietnamu pětkrát vypravil, ale nenalezl zde ani dítě, ani bývalou milenku. Ačkoliv mluvil s místními, ukazoval jim fotografie. Mladičkou Vietnamku nikdo na fotografii nepoznal.

Poslední šancí byl inzerát v novinách. Těch Reischl, který trpí zdravotními problémy způsobenými chemickou látkou známou jako Agent Orange, publikoval několik. „Pátrám po tobě. Už je to mnoho let. Nehledám vztah. Chci jen, abys to věděla. Chtěl bych jen zase mluvit s tou úžasnou dámou, kterou jsem v letech 1969 a 1970 znal,“ zněl ten poslední.

Byla to ale nakonec spíše náhoda, která je svedla dohromady. Hanh totiž náhodou na internetu uviděla článek o ztracených dětech - a nestačila se divit, když u něj byla fotografie, na níž je v objetí mladého vojáka. Podařilo se jí Reischla kontaktovat a domluvit setkání.

100 tisíc potomků

Setkání to bylo velmi emotivní, zčásti proto, že Hahn nikdy Reischlovi jeho odjezd neodpustila. S pláčem mu po 45 letech vypověděla svůj příběh: když Jim opustil zemi, přestěhovala se z Ho Či Minova města na vesnici. Tam v roce 1970 porodila holčičku s velkýma očima a bledou barvou kůže. Dala ji své známé, která ji měla odnést do sirotčince. Hahn se ji zde později rozhodla navštívit, v sirotčinci jí ale řekli, že tam nikdo žádné dítě nepřinesl. Její známá i s dítětem zmizela beze stopy.

Hanh se posléze přidala do jihovietnamské armády, kde sloužila až do pádu Saigonu v roce 1975. Další dva roky strávila v převýchovném táboře provozovaném komunisty. Zde poznala svého budoucího manžela, s nímž má dvě děti.

Jak ale sama přiznává, nikdy po své dceři nepřestala pátrat. Během vietnamské války přitom bylo zplozeno až 100 tisíc dětí, z nichž převážná většina končila v sirotčincích. Velká část pak v dospělosti emigrovala do USA.

Hledání tak bylo a bude nelehké. S Reischlem ale chtějí nyní pátrat spolu. Oba totiž tvrdí, že bez toho, aniž by nalezli své dítě, bude jejich shledání navždy neúplné.

melIva Melíšková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?