Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američtí muslimové vyzývají k bojkotu zimní olympiády v Číně. Důvodem je masové věznění Ujgurů

Spoutaní Ujguři na videu, které bylo tajně pořízeno v jednom z převýchovných... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoutaní Ujguři na videu, které bylo tajně pořízeno v jednom z převýchovných... | foto: Reprofoto/Youtube: War on Fear战斗恐惧

PRAHA  Společnost Emgage, zastupující ve Spojených státech zájmy muslimů, vyzývá k bojkotu Zimních olympijských her 2022 v Pekingu. „Nemůžeme se účastnit her, dokud fungují tyto koncentrační tábory. Je to v přímém rozporu s duchem her,“ sdělil výkonný ředitel společnosti.

„Emgage je společnost, která si klade za cíl vzdělávat, angažovat a posilovat muslimské komunity v Americe. Činí tak skrze vzdělávací happeningy, voličské iniciativy a různé další programy mířící na vypěstování si schopnosti přirozeného vůdcovství. Chceme vytvořit komunitu znalých, motivovaných a sobě si rovných občanů,“ hlásá organizace na svých oficiálních webových stránkách.

Právě tato vlivná muslimská organizace nyní vyzývá k bojkotu Zimních olympijských her v roce 2022, které se budou konat v čínském Pekingu. Důvodem výzvy jsou represe a masové zavírání do „vzdělávacích“ táborů, kterého se dopouští Čínská lidová republika na muslimské menšině Ujgurů. Informoval o tom Huffington Post.

roztomilí Čínští maskoti pro ZOH 2022

Dva vítězné návrhy maskotů byly vybrány z výsledků celosvětové soutěže, která...
IBSF (mezinárodní asociace bobistů a skeletonistů) okomentovala na Twitteru...

„Olympijské hry mají být ztělesněním a ukázkou toho, co je na lidstvu nejlepší. Zároveň jde o oslavu našich odlišností,“ sdělil Wa’el Alzayat, výkonný ředitel Emgage. „Masové věznění muslimů v Číně a vědomý pokus o vymazání jejich identity je v přímém rozporu s duchem olympijských her.“ Dále firmy deklaruje, že „my (čímž myslí všechny Američany) se nemůžeme účastnit her, dokud jsou tyto „koncentrační tábory“ v provozu.“

Počínal si Hitler stejně?

Letní olympijské hry, které se v Číně konaly v roce 2008, byly podle serveru CNN spektakulárním znovuobjevením se na světové scéně, a to navíc pro zemi, která byla jen několik desítek let nazpět zmítána silnou chudobou. Nyní bude chtít vláda svůj úspěch zopakovat.

Vyhlášení bojkotu podpořila i Rashida Tlaibová, jedna ze dvou muslimských žen, které se v historii dostaly jako reprezentantky lidu do amerického Kongresu (obě za Demokratickou stranu).

Na webové petiční stránce Change.org je založeno hned několik peticí, které kladou různé požadavky. Ta s nejvíce podpisy (podepsalo ji téměř 25 000 lidí) žádá, aby Čína začala dodržovat lidská práva předtím, než se hry uskuteční. Další petice, která řádově dosahuje jen stovek signatur, požaduje dokonce úplné zrušení čínských olympijských her. Její autorka Sophie Schollová z Mnichova v popisku čínské hry srovnává s těmi, které Hitler v roce 1936 v rámci propagandy uspořádal v hlavním městě (tyto byly letní), aby světu ukázal pozitivní obrázek nacistického Německa.

V článku pro magazín The Diplomat píše Evan Karlik, který působí jako nadporučík v námořnictvu Spojených států amerických, že koordinovaný mezinárodní bojkot her by skončil trapným fiaskem pro Peking.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?