16. března 2017 19:17, aktualizováno  20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pro Trumpovo nařčení Obamy z odposlechů neexistují důkazy, shodl se senátní výbor

Prezident USA Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Výbor pro zpravodajské služby amerického Senátu ve čtvrtek oznámil, že nenašel žádné důkazy o instalování odposlechů v newyorské Trump Tower během loňské prezidentské kampaně. Z nařízení takového odposlouchávání Trump počátkem března na twitteru obvinil svého předchůdce Baracka Obamu. Absenci jakýchkoli důkazů ve středu popřel i stejný výbor ve Sněmovně reprezentantů, dolní komoře Kongresu USA.

Republikán Richard Burr a jeho demokratický kolega Mark Warner, kteří senátní výbor vedou, se k Trumpově výroku postavili odmítavě. „Informace, které máme k dispozici, nenaznačují, že by byla Trump Tower předmětem sledování ze strany jakékoli agentury vlády Spojených států před volebním dnem nebo po něm,“ uvedli v prohlášení.

Stejný názor vyslovil i předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, nejvýše postavený republikán v parlamentu. „Výbor pro zpravodajské služby ve svém pokračujícím, stále se rozšiřujícím vyšetřování všech záležitostí kolem Ruska dospěl ve vztahu k naší zpravodajské komunitě alespoň prozatím k závěru, že žádné odposlouchávání neexistovalo,“ řekl americkým novinářům.

Šéf výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů Devin Nunes už ve středu potvrdil, že žádné důkazy o Obamově prohřešku nejsou. V pondělí se na veřejném slyšení v Kongresu hodlá zeptat šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, zda nějaké důkazy našel.

Sám Trump v noci na dnešek svá obvinění zmírnil. Televizi Fox News řekl, že „odposlechy mohou znamenat mnoho věcí“. Slíbil, že během příštích dvou týdnů se veřejnost může v tomto ohledu dozvědět „některé velmi zajímavé“ okolnosti.

Podle koho neexistuje žádný důkaz odposlechů?
- bývalého prezidenta Baracka Obamy
- ředitele FBI Jamese Comeyho
- ex-ředitele Národní zpravodajské služby Jamese Clappera
- ex-ředitele CIA Johna Brennana
- republikánského předsedy Výboru pro zpravodajskou činnost Devina Nunese
- republikána Johna McCaina, který předsedá senátnímu Výboru pro ozbrojené služby
- republikána Paula Ryana
- bývalého náčelníka štábu Denise McDonougha

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz