Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američtí senátoři se dohodli na nových sankcích proti Rusku

Svět

  7:27
WASHINGTON - Američtí senátoři dospěli v pondělí k dohodě o zákonu, který zavede nové sankce proti Rusku. Napsala to agentura Reuters. Součástí zákona bude ustanovení, které zabrání Bílému domu zmírnit, odložit nebo zrušit sankce bez souhlasu Kongresu

Sankce ze strany EU i opatření Ruska se českých exportérů dotknou. Ovšem podle Hospodářské komory méně, než se čekalo. Ilustrační foto. foto: Reuters

Írán prý testoval střelu, která může nést jadernou hlavici. USA uvalily v reakci sankce

Zákon má potrestat Moskvu za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb USA, za násilný zábor Krymu a za podporu syrské vládě. Hlasovat se má už tento týden, protiruské sankce mají být schváleny jako dodatek zákona o sankcích proti Íránu.

Zákon legislativně potvrdí sankce proti Moskvě, které byly v minulosti vyhlášeny pouhým exekutivním příkazem prezidenta. Zavede ale i sankce nové v oblastech těžby, zpracování kovů a námořní a železniční dopravy.

O schválení není pochyb

Návrh podporují demokraté i republikáni a o jeho schválení není pochyb, uvádí Reuters. Musí ho ještě potvrdit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump. Kdyby to neudělal, poslanci předpokládají kongresovou podporu dostatečnou k tomu, aby veto přehlasovali.

Zákon o sankcích rovněž zmocňuje úřady k „robustní pomoci“ při upevňování demokratických institucí a v boji proti šíření dezinformací v evropských zemích, které mohou být terčem „ruské agrese“.

Autor: